Sąd: można wznowić pełną biografię Kapuścińskiego. Z rozdziałem o romansach

Polska
Sąd: można wznowić pełną biografię Kapuścińskiego. Z rozdziałem o romansach
Flickr/Olgierd Rudak/CC BY 2.0

Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie uchylił w piątek wyrok sądu I instancji, zakazujący publikacji rozdziału o romansach Ryszarda Kapuścińskiego w ewentualnych wznowieniach jego głośnej biografii pióra Artura Domosławskiego.

Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację Domosławskiego od tej części wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 2015 r. i oddalił wniosek strony powodowej o zakaz publikacji. Wdowa po zmarłym w 2007 r. pisarzu może złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Jej adwokat mec. Dawid Bierant powiedział, że to ona zdecyduje czy tak zrobić, ale dodał, że on sam nie zgadza się z wyrokiem SA. Zadowolony z niego był zaś Domosławski.

 

Szczegóły o życiu intymnym pisarza


Już wcześniej uprawomocniła się zaś inna część wyroku SO - zobowiązująca Domosławskiego do przeprosin wdowy za naruszenie jej dóbr osobistych. Domosławski już wykonał tamten wyrok i wysłał Alicji Kapuścińskiej list z przeprosinami.


W 2010 r. do księgarń trafiła biografia Domosławskiego pt. "Kapuściński non-fiction". Kwestionowała ona m.in. wierność szczegółów opisywanych w słynnych reportażach Kapuścińskiego; opisywała jego powikłane związki z władzami i tajnymi służbami PRL; zawierała szczegóły o życiu intymnym pisarza i o trudnych relacjach z córką. Niektóre tezy oparto na wypowiedziach osób zachowujących anonimowość. Książka wywołała szeroką dyskusję nt. warsztatu reportera i pisarza oraz czasów, w których przyszło działać Kapuścińskiemu.

 

Wydawca wyraził ubolewanie. Autor z niczego się nie wycofał


Wdowa wytoczyła proces autorowi i wydawcy książki, twierdząc że naruszono m.in. jej prawo do dobrej pamięci po mężu i do życia prywatnego. Poza przeprosinami w mediach żądała usunięcia z książki znacznych fragmentów oraz wpłaty 50 tys. zł na Fundację im. Ryszarda Kapuścińskiego. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami od 2010 r. W 2013 r. na mocy ugody wydawca wyraził ubolewanie wobec wdowy i córki z powodu "nieprawdziwych informacji" z książki. Zobowiązał się też, że w razie powtórnego wydania książki nie zamieści w niej kilku rozdziałów. Autor z niczego się nie wycofał.


W 2015 r. SO uwzględnił częściowo pozew i nakazał Domosławskiemu przeprosić powódkę listownie. SO uznał, że książka może być publikowana, ale bez rozdziału "O miłości i innych demonach". Resztę żądań pozwu oddalono. Do SA odwołał się tylko pozwany.

 

Międzynarodową sławę Kapuścińskiemu przyniósł "Cesarz"


Kapuściński był podróżnikiem, reporterem, pisarzem, w latach 1958-1972 dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Mówiono o nim jako o kandydacie do literackiej Nagrody Nobla. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały książki, które przyniosły mu międzynarodową sławę - "Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982).


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie