Verhofstadt: negocjacje dotyczące Wielkiej Brytanii będą przejrzyste i otwarte

Polska
Verhofstadt: negocjacje dotyczące Wielkiej Brytanii będą przejrzyste i otwarte
PAP/Marcin Obara

Negocjacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będą prowadzone w sposób przejrzysty i otwarty - powiedział przewodniczący frakcji ALDE w PE Guy Verhofstadt, który spotkał się w Warszawie z liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru.

Przewodniczący Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), do której należy Nowoczesna, jest też głównym negocjatorem Parlamentu Europejskiego ws. Brexitu. W czwartek spotkał się w Warszawie z politykami Nowoczesnej.

 

Po spotkaniu z szefem Nowoczesnej, Verhofstadt, odnosząc się do negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, stwierdził, że zostanie to przeprowadzone w sposób "przejrzysty i otwarty".

 

- Uważam, że to ważne dla Polski, że nie możemy negocjować podstawowych zasad oraz podstawowych wartości Unii Europejskiej. Będziemy negocjować wszystko, ale nie będziemy negocjować tych zasad i wartości - powiedział.

 

Jak dodał jedną z tych zasad, ważnych z punktu widzenia Polski, jest jednolity wewnętrzny rynek, który oznacza, że wszystkie cztery swobody europejskie są ze sobą połączone. Chodzi o swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i obywateli.

 

"Wielka Brytania nie może wybierać sobie tylko tych swobód, które jej pasują"


- W PE jest absolutna jedność, jeśli chodzi o to, że te cztery swobody są połączone ze sobą i że nie możemy rozpocząć negocjacji kwestionując którąś z tych swobód – powiedział Verhofstadt. Podkreślił, że Wielka Brytania nie może wybierać sobie tylko tych swobód, które jej pasują.

 

Również zdaniem Petru ważne jest, by Unia Europejska była całością. - Ważne jest, by Polsce też na tym zależało - powiedział.

 

Szef Nowoczesnej podkreślił też, że jak ważne jest, by "Polska utrzymała silną rolę w Europie". - Żebyśmy nie byli na jej peryferiach, żeby polski głos był słyszalny, żeby Polska też uczestniczyła w tych negocjacjach w taki sposób, aby spowodować, żeby UE po wyjściu Wielkiej Brytanii była silniejsza, a nie słabsza - powiedział Petru.

 

- Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pokaże wszystkim jak ważny jest to proces, jak bardzo UE może być osłabiona, jeśli będzie on prowadzony źle, jeżeli będą podpowiadane złe pomysły, z różnych stolic - dodał.

 

"Centralna rola Polski w europejskiej polityce"

 

Verhofstadt ocenił, że Europa jest obecnie w trudnym okresie, m.in. przez kryzys migracyjny, zagrożenia terrorystyczne czy problemy gospodarcze. Zaznaczył jednocześnie, że niezmiernie ważne jest, by Polska kontynuowała swoją centralną rolę w Unii Europejskiej.

 

- Wspólnym celem ALDE oraz Nowoczesnej jest, kontynuowanie centralnej roli Polski w europejskiej polityce - podkreślił Verhofstadt.

 

Na początku października brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że jej rząd uruchomi do końca marca 2017 roku procedurę wystąpienia z UE.

 

Powtórzyła, że wynik referendum ws. Brexitu jest nieodwracalny. Jednocześnie szefowa brytyjskiego rządu odrzuciła wezwania do jednostronnego wycofania się z UE, oceniając, że byłoby to szkodliwe dla brytyjskiej gospodarki i pozycji politycznej w świecie. May zaznaczyła, że Wielka Brytania nie zamierza wykorzystać dotychczas istniejących modeli relacji państw zewnętrznych z Unią Europejską, ale wypracować swój własny.

 

polsatnews.pl, PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie