Sześcioro Polaków w drugim etapie Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego

Kultura
Sześcioro Polaków w drugim etapie Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego
wieniawski-competition.com
Anna Malesza zakwalifikowała sie do II etapu 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

26 muzyków w tym sześcioro Polaków zakwalifikowanych zostało do drugiego etapu 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W trwającym od soboty w Poznaniu wydarzeniu wystartowało 40 muzyków z całego świata.

Werdykt jury podano w środę wieczorem po trwających od niedzieli przesłuchaniach uczestników konkursu.

 

W pierwszym etapie brało udział dziesięcioro muzyków z Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowani zostali: Anna Malesza, Maja Syrnicka, Amelia Maszońska, Celina Kotz, Robert Łaguniak i Maria Włoszczowska.

 

W drugim etapie przesłuchań, który rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty, wystąpią też młodzi artyści m.in. z Ukrainy, Japonii, USA, Nowej Zelandii, Francji i Korei Południowej.

 

"Za pan brat z Henrykiem Wieniawskim"

 

- Wszyscy jurorzy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni poziomem i szczerością państwa wypowiedzi muzycznych, państwa umiejętnościami technicznymi. To wielka szkoda, że z niektórymi z was muszę się pożegnać; gdyby to było w mojej mocy, chciałbym z wszystkimi z was spotkać się w kolejnych etapach”- powiedział do uczestników konkursu w trakcie ogłaszania decyzji jury jej przewodniczący Maxim Vengerov.

 

- Tym, którzy nas opuszczają, ja chciałbym powiedzieć: do widzenia, do zobaczenia! Jesteście zwycięzcami i od dzisiaj za pan brat z Henrykiem Wieniawskim - dodał dyrektor konkursu Andrzej Wituski.

 

Do przesłuchań preselekcyjnych zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Prowadzący osobiście przesłuchania Maxim Vengerov wybrał blisko 50 muzyków. Kilkoro zagranicznych skrzypków ostatecznie zrezygnowało z udziału w rywalizacji.

 

Łączna pula nagród wynosi 100 tys. euro.

 

II etap: wybrane utwory na skrzypce i fortepian

 

W drugim etapie konkursu jego uczestnicy grać będą wybrane utwory na skrzypce i fortepian; w trzecim etapie (16-18 października) zagrają przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, w czwartym - finałowym - odbywającym się w dniach 20-22 października, wybrane koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

 

Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

Tegoroczny konkurs transmitowany jest na antenach Polskiego Radia i TVP, oraz w internecie pod adresem www.wieniawski-competition.com.

15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie