Sześć nagród Nobla dla Amerykanów. Wszystkie zdobyli imigranci

Świat
Sześć nagród Nobla dla Amerykanów. Wszystkie zdobyli imigranci
PAP/EPA/CJ Gunther
Bengt Holmström, zdobywca Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Najbardziej prestiżowe naukowe wyróżnienia na świecie zdobyli naukowcy w dziedzinach: fizyki, chemii oraz nauk ekonomicznych. Na pochodzenie nagrodzonych zwrócił uwagę Atif Mian, profesor ekonomii z Princeton University, który sam z pochodzenia jest Pakistańczykiem.

"Sześciu Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla w tym roku w różnych naukach. WSZYSCY to imigranci" - napisał na Twitterze Mian.

 

Wyróżnieni w dziedzinie fizyki zostali David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz. Cała trójka naukowców urodziła się w Wielkiej Brytani,, ale swoje kariery naukowe rozwinęła w Stanach Zjednoczonych. Norweski Instytut Noblowski wyjaśnił na swoich stronach internetowych, że naukowcy obecnie są związani z amerykańskimi uczelniami - odpowiednio z University of Washington w Seattle, Princeton University oraz Brown University w Providence.

 

Sir J. Fraser Stoddart to jeden z trzech naukowców, który otrzymał nagrodę w dziedzinie chemii. Urodzony w szkockim Edynburgu naukowiec jest związany z amerykańskim Northwestern University w Evanston.

 

Z kolei Oliver Hart oraz Bengt Holmström otrzymali nagrodę w dziedzinie nauk ekonomicznych. Pierwszy z nich urodził się w Londynie, ale pracuje na amerykańskim Harvardzie. Drugi z pochodzenia jest Finem - rodzinne Helsinki zamienił jednak Cambridge, gdzie pracuje w Massachusetts Institute of Technology.

 

polsatnews.pl

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie