Papierosy i stres najbardziej groźne dla zdrowia według Polaków

Technologie
Papierosy i stres najbardziej groźne dla zdrowia według Polaków
pixabay/Unsplash/CC0 Public Domain

Ponad połowa Polaków (58 proc.) jest zadowolona ze swojego stanu zdrowia. Trzy czwarte pytanych przyznaje, że korzysta z internetu w poszukiwaniu informacji medycznych; co dziesiąty podejmuje decyzję o własnym leczeniu bez konsultacji z lekarzem - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Polacy biorą niemal całkowicie odpowiedzialność za stan swojego zdrowia. 51 proc.  z nich uważa, że spoczywa ona tylko na nich, a 45 proc - że częściowo na nich.

 

"Jak styl życia, takie zdrowie"


Według pytanych zdecydowana większość czynników najbardziej wpływających na stan zdrowia jest związana ze stylem życia. Stosunkowo nieduży odsetek respondentów uważa, że "zdrowie ma się w genach" - takie przekonanie jest najpopularniejsze wśród osób powyżej 60. roku życia.


Kobiety nieco częściej niż mężczyźni wskazują na zagrożenia związane z niewłaściwą dietą, paleniem tytoniu czy stresem.


Za czynniki najmocniej wpływające na zdrowie Polacy uznali: palenie tytoniu - tak stwierdziło 61 proc. pytanych, stres (59 proc.), aktywność fizyczna (49 proc.), zanieczyszczenia w wodzie i jedzeniu (47 proc.).

 

zdrowie czynniki


Dobre samooceny zdrowia


Połowa Polaków (51 proc.) ocenia swój stan zdrowia jako dobry, zaś 7 proc. jako doskonały. Zdecydowanie najlepiej oceniają swój stan zdrowia osoby w wieku do 35. roku życia.


Natomiast po 45. roku życia poziom zadowolenia jest wyraźnie niższy, wśród osób po 60-tce tylko 40 proc jest zadowolonych ze stanu zdrowia. W tych ocenach nie ma istotnej różnicy między kobietami a mężczyznami.


Preferowanym źródłem informacji o zdrowiu jest dla Polaków lekarz rodzinny. Jednak według badania kobiety i osoby młodsze chętniej niż pozostali radzą się w kwestiach zdrowia swoich bliskich. Z kolei znaczenie lekarza rodzinnego oraz lekarzy specjalistów rośnie wraz z wiekiem badanych.


"Dr google" bardzo popularny


Strony internetowe jako źródło informacji i zdrowiu są popularne niezależnie od wieków. Kobiety częściej niż mężczyźni poszukują informacji w gazetach i magazynach, natomiast osoby po 45 roku życia - w ulotkach dostępnych w gabinetach lekarskich i szpitalach. 

 

informacje


- Mimo, że zgodnie z deklaracjami to lekarz rodzinny jest najważniejszym i preferowanym źródłem informacji o zdrowiu, aż 73 proc. badanych przyznaje, że w ciągu ostatniego roku poszukiwało informacji zdrowotnych w internecie.

 

Oznacza to, że Polacy mają świadomość, iż lepiej byłoby z różnymi objawami pójść do lekarza, jednak jeśli objawy te nie są zbyt uciążliwe, najpierw poszukują różnych rozwiązań dostępnych w sieci - komentuje Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

 

polsatnews.pl, infografiki: ARC Rynek i Opinia

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie