Nie żyje drugi z himalaistów z wyprawy na szczyt Shivling w Indiach

Świat
Nie żyje drugi z himalaistów z wyprawy na szczyt Shivling w Indiach
Flickr/Anirban Biswas/CC BY 2.0
Szczyt Shivling (6543 m) w Himalajach Gharwalu w Indiach

Tuż przed godziną 14 Łukasz Chrzanowski w trakcie zejścia odpadł od ściany i po 200-300 m zsuwania się w lodowo-śnieżnym terenie wpadł do szczeliny. Zmarł mimo akcji reanimacyjnej - poinformował w komunikacie Polski Związek Alpinizmu. Przed południem PZA informował o śmierci Grzegorza Kukurowskiego. Obaj zdobywali szczyt Shivling (6543 m) w Indiach.

W momencie upadku Łukasza Chrzanowskiego zespół ratunkowy znajdował się ok 150 m od szczeliny. "Po dotarciu zespołu ratunkowego do miejsca upadku Łukasz wykazywał jeszcze oznaki życia, jednak wskutek poważnych obrażeń poniesionych w trakcie upadku, mimo podjętych działań reanimacyjnych, Łukasz Chrzanowski zmarł" - informuje PZA.

 

Chrzanowski i Kukurowski byli członkami wyprawy PZA, którą kierował Paweł Karczmarczyk. W poniedziałek obaj utknęli w ścianie Shivlingu (szczyt w Himalajach, w Gharwalu w Indiach) w partiach podszczytowych drogi czeskiej na wysokości 6300 m. W nocy Kukurowski stracił przytomność i mimo podania odpowiednich leków, już jej nie odzyskał. Zmarł następnego dnia.

 

Pozostali członkowie wyprawy bezzwłocznie opuścili bazę górną, gdzie przygotowywali się do wspinaczki innymi drogami na sąsiednich ścianach i dotarli do bazy głównej, aby zorganizować akcję ratunkową.

 

"W imieniu Polskiego Związku Alpinizmu składamy wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych kolegów. W tej dramatycznej chwili chcielibyśmy ponownie podziękować polskiemu konsulatowi w New Delhi, jak i indyjskim służbom: policji i wojsku, za zaangażowanie i pomoc w realizacji akcji ratunkowej" - napisano w oświadczeniu PZA

 

polsatnews.pl

 

 

 

 

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie