Jest gotowy projekt zmian w ustawie o ratownictwie medycznym
Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt dużej nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym w tym tygodniu trafi do konsultacji społecznych - poinformował w czwartek w Staszowie (Świętokrzyskie) wiceszef resortu, Marek Tombarkiewicz.
Tombarkiewicz wyraził nadzieję, że proponowane zmiany spełnią oczekiwania służb ratownictwa medycznego, m.in. zabezpieczą im dobre warunki pracy i płacy. - Projekt przede wszystkim spowoduje, że państwowe ratownictwo medyczne będzie służbą powołaną do pomocy dla wszystkich potrzebujących, nie służbą nastawioną na zysk - podkreśli wiceminister. Dodał, iż to zagadnienie było najważniejsze dla resortu podczas prac nad zmianami w funkcjonującej od 2006 r. ustawie.
Zapowiedzi z expose premier Szydło
Według Tombarkiewicza projekt tzw. dużej nowelizacji Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym zakłada wiele "bardzo ważnych" zmian, postulowanych przez środowisko. - Podstawowe - to też spełnienie programu wyborczego PiS jak i zapowiedzi z expose pani premier Beaty Szydło - to jest upaństwowienie systemu. Tak, żeby system państwowego ratownictwa medycznego nie służył zarabianiu pieniędzy, tylko służył przede wszystkim ratowaniu życia ludzkiego i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli - argumentował.
W dokumencie znalazły się też zapisy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zatrudnienia poprzez dobrze opłacane etaty dla pracowników ratownictwa medycznego i zagwarantowanie trzyosobowych podstawowych zespołów (obecnie mogą być także dwuosobowe).
Do konsultacji społecznych w tym tygodniu
Jak zapewnił Tombarkiewicz, ministerialny projekt nowelizacji ustawy w tym tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych. - Bardzo liczymy na konstruktywne uwagi. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie z tych propozycji, wszystkim będą się podobały. Natomiast nadrzędnym celem ustawy jest poprawa poziomu bezpieczeństwa wszystkich obywateli, poprzez sprawnie funkcjonujący system ratownictwa medycznego - podkreślił wiceminister.
Tombarkiewicz gościł w Staszowie razem z szefową kancelarii premiera Beatą Kempą z okazji obchodzonego po raz dziesiąty Dnia Ratownictwa Medycznego. W miejscowym szpitalu spotkali się z ratownikami z powiatu staszowskiego, którym dziękowali za ofiarną i pracę złożyli życzenia.
Szefowa KPRM przekazała staszowskiemu szpitalowi jedną z karetek, która była zakupiona na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa podczas lipcowych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
O "cichych bohaterach"
Premier Beata Szydło w liście skierowanym do ratowników, a przekazanym przez szefową KPRM, wyraziła uznanie za ich pracę podczas ŚDM i wizty papieża w Polsce.
Szefowa rządu podkreśliła w liście, że ratownicy medyczni zaliczają się do profesji, bez których kraj nie może funkcjonować. Wyraziła też podziękowania oraz "szacunek i uznanie" dla ich służby. Dodała, że ratownicy są "cichymi bohaterami", których praca jest często niedoceniana.
- Każdego dnia toczycie walkę o życie i zdrowie bliźniego. Dysponujecie specjalistyczną wiedzą, którą cały czas rozwijacie i z coraz lepszym wyposażeniem. Ale waszą siłą jest pasja - by być ratownikiem trzeba pasji i gotowości do poświecenia, trzeba empatii i równocześnie profesjonalizmu by stawić czoła wyzwaniom - napisała Szydło.
PAP
Czytaj więcej