Ziobro: kilkadziesiąt kolejnych śledztw ws. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie

Polska
Ziobro: kilkadziesiąt kolejnych śledztw ws. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie
Polsat News

- Prowadzonych jest kolejnych kilkadziesiąt śledztw ws. dzikiej reprywatyzacji w stolicy - poinformował minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

- Analiza, która została przeprowadzona w prokuraturze warszawskiej, doprowadziła do podjęcia decyzji o prowadzeniu kilkudziesięciu kolejnych śledztw - powiedział w środę Ziobro na konferencji prasowej.

 

Dodał, że przeanalizowano wszelkie sprawy wyłudzeń nieruchomości, w tym wielu dziesiątek kamienic w stolicy, które to sprawy w ostatnich latach "zamieciono pod dywan". "Śledztwa mają na celu przywrócić wiarę w sprawiedliwość" - powiedział. Wspomniał o ludziach, którzy byli wyrzucani na bruk z kamienic, często przez ludzi, którzy weszli w ich posiadanie - "do czego "tak naprawdężadnego prawa posiadać nie powinni.

 

"Będzie analiza dotychczasowych postępowań dot. reprywatyzacji"

 

Prokuratorzy dokonają analizy wszystkich dotychczasowych postępowań dotyczących reprywatyzacji - zapowiedział w środę prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zaprezentował "mapę dzikiej prywatyzacji" m.in. z zaznaczonym adresem kamienicy odzyskanej przez rodzinę Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

- Dokonamy analizy wszystkich dotychczasowych postępowań zamiecionych pod dywan i będziemy je prowadzić. Będziemy konsekwentnie te śledztwa prowadzić, tak w Warszawie jak i we Wrocławiu, i je nadzorować - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

 

Jak podkreślił, te sprawy wymagają rozległych czynności procesowych i operacyjnych, a także analiz dokumentów i powołania biegłych.

 

- Na pewno będziemy konsekwentnie te sprawy prowadzić tak aby przestępcy nie mieli spokojnego snu i aby te kamienice, jeżeli to będzie możliwe, wróciły do właścicieli czy do Skarbu Państwa i aby krzywda, która stała się lokatorom, wtedy kiedy będzie można ją wykazać, została naprawiona - powiedział Ziobro.

 

Na konferencji prezentowano w materiałach prasowych "Mapę dzikiej prywatyzacji" w stolicy, która obejmuje adresy działek lub kamienic przy 56 ulicach. Jest wśród nich adres Noakowskiego 16, przy którym stoi kamienica odzyskana przez rodzinę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przy tym adresie na mapie zapisano: "fałszywe dokumenty, oszustwo, przekroczenie uprawnień przez urzędników".

 

 

Święczkowski: jest ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji

 

- Jest ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji w Warszawie - poinformował w środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

 

Prokurator krajowy sprecyzował, że śledztwa prowadzone przez wrocławskich śledczych dotyczą nieruchomości znajdujących się w sumie na 56 warszawskich ulicach. Dodał, że w części przypadków chodzi o kilka nieruchomości na jednej ulicy; jedna nieruchomość położona jest w Zakopanem.

 

- 41 postępowań prowadzonych jest w ramach prokuratury regionalnej w Warszawie - dodał. Zaznaczył zarazem, że do prokuratur wpłynęło dodatkowo 38 zawiadomień o dzikiej prywatyzacji - z tego 26 za pośrednictwem Prokuratury Krajowej a 12 innych prokuratur. - To wszystko nam daje liczbę ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dotyczą reprywatyzacji w Warszawie - sprecyzował.

 

- To jest olbrzymi problem i olbrzymia skala przestępczości, będziemy na bieżąco podejmować decyzje, aby sprawdzać kadrowo, personalnie, a także technicznie zespół wrocławski, a być może podejmiemy także inne decyzje, aby te postępowania były prowadzone w sposób rytmiczny, prawidłowy i żeby skutecznie ustalić prawdę materialną - dodał.

 

Święczkowski poinformował również, że powołał zespół koordynacyjny w Prokuraturze Krajowej, który składa się z szefów różnych departamentów, biur. - Cyklicznie odbywają się spotkanie zespołu, w toku prac zdecydowaliśmy się znacznie poszerzyć ilość prokuratorów zajmujących się sprawami administracyjnymi i cywilnymi, którzy będą kierować stosowne wnioski, stosowne pozwy do sądów administracyjnych czy do urzędów, aby zablokować proces nielegalnych reprywatyzacji w Warszawie - powiedział.

 

"»Dziwne decyzje«" sądów, służb specjalnych i ministerstw ws. reprywatyzacji

 

Wiemy o wielu "dziwnych decyzjach" sądów, służb specjalnych i ministerstw ws. reprywatyzacji - poinformował Święczkowski.

 

- Elementem postępowań będą także zaniechania i dziwne decyzje niektórych sądów i sędziów, którzy wydawali decyzje w sprawach reprywatyzacyjnych - powiedziałŚwięczkowski na konferencji prasowej. Sprecyzował, że chodzi m.in. o decyzje sądów o ustanawianiu kuratorów dla właścicieli nieruchomości (przedwojennych właścicieli, którzy już od dawna nie mogli żyć - red.).

 

- Będzie także wyjaśniany wątek dotyczący bierności i zaniedbań przedstawicieli służb specjalnych w latach poprzednich, a także ewentualnie innych ministerstw czy urzędów centralnych - oświadczył prokurator krajowy.

 

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił w kontekście dzikiej reprywatyzacji o "zastanawiającej bierności władz miasta Warszawy".

 

Powiedział również, że były sprawy, w których "oczywistymi dowodami przestępstw" były podsłuchy i inne dokumenty, a mimo to odmawiano śledztw lub je umarzano - choć służby specjalne przedstawiały prokuraturze wiele tomów akt. - Należy zadać pytanie, czy wpływy środowisk, które czerpały korzyści z tej formy przestępczości (...), miały przełożenie na działania innych organów państwa i bierność władz stołecznych, w tym zaniechania po stronie prokuratury - dodał minister.

 

Trzy zespoły prokuratorskie

 

We wrześniu na polecenie Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

 

Rząd pracuje nad sprawą reprywatyzacji - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Propozycja dotycząca tej kwestii powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował.

 

We wrześniu swój projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej złożyła Platforma Obywatelska. Projekt zakłada zakończenie handlu roszczeniami. O odszkodowania będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie