Stan klęski żywiołowej w Karolinie Południowej

Świat
Stan klęski żywiołowej w Karolinie Południowej
PAP/EPA/Caitlin Penna

Po przejściu huraganu Matthew Karolina Południowa będzie od wtorku objęta stanem klęski żywiołowej - ogłosił we wtorek prezydent USA Barack Obama. Pozwoli to na skierowanie dodatkowych środków z budżetu federalnego na usuwanie zniszczeń.

Zasilą one fundusze przeznaczone na ten cel przez lokalne władze oraz organizacje pozarządowe w hrabstwach Beaufort, Berkeley, Charleston, Colleton, Darlington, Dillon, Dorchester, Florence, Georgetown, Horry, Jasper, Marion oraz Williamsburg - czytamy w komunikacie Białego Domu.  

 

W poniedziałek prezydent Obama ogłosił stan klęski żywiołowej również w Karolinie Północnej ze względu na ogromne zniszczenia i zagrożenie powodziowe, które spowodował tam huragan Matthew.

 

W całych Stanach Zjednoczonych żywioł spowodował śmierć co najmniej 23 osób, z czego 11 zginęło w samej Karolinie Północnej.

 

Wcześniej w niektórych stanach m.in. w Karolinie Północnej, na Florydzie, w Georgii oraz w Karolinie Południowej wprowadzono stan wyjątkowy.

 

Huragan Matthew to najpotężniejszy huragan w regionie od 2007 roku, gdy na wybrzeżu szalał Felix. Szczególnie dramatyczna sytuacja występuje na Haiti, gdzie w wyniku żywiołu śmierć poniosło ok. 1000 osób.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie