Premier: to oferta, którą kierujemy do polskich rodzin. 17 miast dołączyło do programu "Mieszkanie +"

Polska
Premier: to oferta, którą kierujemy do polskich rodzin. 17 miast dołączyło do programu "Mieszkanie +"
Polsat News

Spółka BGK Nieruchomości, realizująca pilotaż programu "Mieszkanie +", podpisała z samorządowcami 17 listów intencyjnych i porozumień. Na ich podstawie spółka pozyskała nieruchomości, na których może w najbliższym czasie powstać ponad 6 tys. mieszkań. - Rozpoczynamy realizację programu "Mieszkanie +" - zadeklarowała premier Beata Szydło.

- 17 miast w Polsce. Tutaj z nami są burmistrzowie niektórych z tych miejscowości, w których ten program również będzie realizowany, to jest pilotaż. Rozpoczynamy realizację programu "Mieszkanie +" - powiedziała premier.

 

- Ten pilotaż, który dzisiaj zostanie uruchomiony, to jest oferta, którą kierujemy do polskich rodzin, do młodych ludzi, do średniej klasy, do wszystkich, którzy chcą mieć własne mieszkanie, potrzebują tego mieszkania, by myśleć o przyszłości swojej rodziny - zaznaczyła szefowa rządu.

 

- Program jest pomyślany tak, żeby współpracować z samorządami przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, realizować w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko budowę mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny - dodała Beata Szydło.

 

Podkreśliła, że program przeznaczony jest dla tych wszystkich, który dzisiaj "marzą o własnych czterech ścianach, a ze względów finansowych ich na to nie stać".

 

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą inwestować, tym, którzy chcą realizować swoje marzenia. My pomagamy w realizacji tych marzeń, ale też wiemy doskonale, że sami tego nie jesteśmy w stanie zrobić, dlatego mamy wiarygodnych partnerów to są samorządowcy sprawdzeni w działaniu, w skutecznym działaniu - zaznaczyła premier.

 

Na początek 17 miast

 

Wstępnie wytypowane do realizacji działań inwestycyjnych zostały nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni.

 

- To działki o łącznej powierzchni ponad 67 ha, na których powstaną dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. (...) Listy intencyjne i porozumienia podpisane w środę zakładają ścisłą współpracę między BGK Nieruchomości S.A. a poszczególnymi samorządami w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną - poinformował Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.

 

"Umiarkowane czynsze dla słabiej uposażonych rodzin"

 

Jak dodał, BGK Nieruchomości jako spółka odpowiedzialna za pilotaż programu "Mieszkanie +", zadeklarowała też podjęcie działań zmierzających do finansowania i organizacji inwestycji, a także gotowość do aktywnego zarządzania nieruchomościami i obsługi najemców w ramach programu Mieszkanie Plus.

 

Inwestycje w ramach programu "Mieszkanie +", realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilność i elastyczność na rynku pracy. Najemcy otrzymają również możliwość pozyskania lokali na własność w perspektywie kilkudziesięciu lat.

 

Szczegóły programu

 

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji). Jeśli najemca zdecyduje się wybrać drugą opcję, będzie musiał dopłacić do powyższego czynszu 20 proc.

 

W każdej chwili będzie można zrezygnować z opcji dojścia do własności. Wtedy najemca otrzyma zwrot 20-proc. nadpłaty. Ponadto - jeśli w trakcie najmu sytuacja materialna najemcy pogorszy się - będzie miał możliwość spłaty czynszu ze środków zgromadzonych na poczet własności.

 

Część mieszkań z programu mogłaby zostać przeznaczona dla najbardziej potrzebujących, którzy obecnie oczekują w kolejce na mieszkania komunalne. Program ma też wspierać budownictwo na wynajem dla osób o niskich dochodach realizowane przede wszystkim przez samorządy lokalne - bezpośrednio lub we współpracy z innymi podmiotami (np. towarzystwami budownictwa społecznego, spółdzielniami mieszkaniowymi itp.).

 

PAP, polsatnews.pl

ml/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie