"Powidoki" Wajdy rywalizują o Oscara z 84 filmami

Kultura
"Powidoki" Wajdy rywalizują o Oscara z 84 filmami
Akson Studio/Anna Włoch

Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała we wtorkowym komunikacie, że o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny walczą filmy z 85 krajów. Polskim kandydatem do nagrody są "Powidoki" Andrzeja Wajdy.

Po raz pierwszy swój film zgłosił Jemen. O Oscara walczy filmem "I Am Nojoom, Age 10 and Divorced" Khadiji Al-Salami.

 

Polskim kandydatem są "Powidoki" zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdy, opowieść o tym, jak komunistyczna władza niszczyła wybitnego artystę, niepokornego człowieka, który sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1948-1952. Bohaterem jest malarz Władysław Strzemiński (1893-1952), pionier awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX wieku. Główną rolę w "Powidokach" gra Bogusław Linda.

 

Francja jako swego kandydata do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny zgłosiła dramat "Elle" holenderskiego reżysera Paula Verhoevena, a Meksyk thriller "Desierto" Jonasa Cuarona, syna znanego reżysera Alfonso Cuarona. Kandydatem Hiszpanii jest "Julieta" Pedro Almodovara, portret cierpiącej kobiety.

 

Szwajcarię reprezentuje film animowany "Ma vie Courgette" (Nazywam się Cukinia) Claude'a Barrasa, a Włochy - dokument "Fuocoammare" Gianfranco Rosiego, który przedstawia dramat uchodźców płynących na włoską wyspę Lampedusa.

 

To dopiero początek oscarowego wyścigu. W grudniu Akademia przedstawi krótką listę produkcji z szansami na nominacje do nagrody, a w styczniu ogłosi listę pięciu finalistów.

 

W tym roku statuetkę w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny zdobył poświęcony Holokaustowi film "Syn Szawła" Węgra Laszlo Nemesa.

 

89. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego 2017 roku.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie