"Ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji w Warszawie"

Polska
"Ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji w Warszawie"
Flickr.com/Gabriela Fab

"Jest ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji w Warszawie; wiemy o wielu "dziwnych decyzjach" sądów, służb specjalnych i ministerstw ws. reprywatyzacji, prokuratura chce je zbadać" - poinformowała w środę Prokuratura Krajowa.

Podczas wspólnej konferencji prasowej ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego oraz szefa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Andrzeja Szeligi poinformowano o dotychczasowych działaniach prokuratury w sprawach związanych z reprywatyzacją warszawskich nieruchomości.

 

Na początku września na polecenie Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz zespół koordynacyjny w Prokuraturze Krajowej.

 

Będą również przeglądać sprawy wcześniej umorzone

 

Według danych przedstawionych przez PK obecnie zespół wrocławski prowadzi 13 śledztw, które dotyczą nieruchomości znajdujących się na 56 stołecznych ulicach - w części przypadków chodzi o kilka nieruchomości na jednej ulicy - oraz jednej nieruchomości z Zakopanego.

 

Ponadto w regionie warszawskim toczy się 41 postępowań. Kolejne 28 postępowań ma zostać podjętych po przeglądzie spraw wcześniej umorzonych lub tych, w których odmówiono śledztwa. Przeglądu tych spraw dokonał zespół warszawski.

 

"To olbrzymia skala przestępczości"

 

- Jednocześnie w ostatnim czasie do prokuratur zostało skierowanych 38 zawiadomień o przestępstwie związanych z tzw. dziką reprywatyzacją, z tego 26 za pośrednictwem Prokuratury Krajowej a 12 innych prokuratur. To wszystko daje nam liczbę ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dotyczą reprywatyzacji w Warszawie. To jest olbrzymi problem i olbrzymia skala przestępczości - mówił Święczkowski.

 

Ziobro poinformował natomiast, że przeanalizowano wszelkie sprawy wyłudzeń nieruchomości, w tym wielu dziesiątek kamienic w stolicy, które to sprawy w ostatnich latach "zamieciono pod dywan".

 

- Śledztwa mają na celu przywrócić wiarę w sprawiedliwość - powiedział. Wspomniał o ludziach, którzy byli wyrzucani na bruk z kamienic, często przez ludzi, którzy weszli w ich posiadanie - "do czego tak naprawdę żadnego prawa posiadać nie powinni".

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie