Ponad 1,3 mln osób może skorzystać z nowej edycji pomocy żywnościowej

Polska
Ponad 1,3 mln osób może skorzystać z nowej edycji pomocy żywnościowej
Polsat News

- Ponad 1,3 mln osób może skorzystać z nowej edycji współfinansowanego przez UE programu żywnościowego. Potrzebujący dostaną paczki o łącznej wartości 300 mln zł. Program poszerza zasięg i ma być mniej zbiurokratyzowany - zadeklarowała minister pracy Elżbieta Rafalska.

O szczegółach i zmianach wprowadzonych w nowej edycji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (POPŻ) rozmawiano w środę na konferencji w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

 

Aktualna edycja programu (Podprogram 2016) rozpoczęła się w sierpniu i potrwa do czerwca 2017 r. Skorzystać mogą z niego wszystkie osoby, rodziny, znajdujące się w trudnej sytuacji, których dochód nie przekracza: 951 zł w przypadku osoby samotnej i 771 zł w rodzinie.

 

230 zł na osobę lub rodzinę

 

Osoby chcące skorzystać z pomocy mogą zgłaszać się do swoich Ośrodków Pomocy Społecznej (OPS) lub organizacji partnerskich Programu. Jeśli OPS zakwalifikuje osobę lub rodzinę do pomocy, wówczas do końca czerwca 2017 r. będzie ona uprawniona do otrzymywania paczek żywnościowych, których łączna, roczna wartość na osobę lub rodzinę wynosi ok 230 zł.

 

W paczkach są m. in.: makarony, ryże, sery, mleko, przetwory z warzyw, owoców, konserwy mięsne, olej, cukier. Potrzebujący mogą też skorzystać z posiłków, przygotowywanych np. w jadłodajniach Caritas Polska.

 

Udostępnić program na poziomie każdej gminy

 

Minister Rafalska podkreśliła na konferencji, że POPŻ to ważne "narzędzie na dotarcie z pomocą do Polaków", a celem resortu jako instytucji zarządzającej programem jest "udostępnienie go na poziomie każdej gminy".

 

Minister wyliczyła, że w aktualnej edycji pomoc miałaby trafić do ponad 1 mln 300 tys. osób w Polsce, a łączna wartość żywności w Podprogramie 2016 to 300 mln zł.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie