Neumann: jest nacisk Amerykanów na Jarosława Kaczyńskiego ws. zakupu śmigłowców

Polska
Neumann: jest nacisk Amerykanów na Jarosława Kaczyńskiego ws. zakupu śmigłowców
Polsat News

- Co Amerykanie mają na polski rząd, że ten jest gotowy odrzucić transparentny przetarg i przyjąć śmigłowce, które są modelem starszym niż Caracale i do tego nieuzbrojonym? Chcemy to wyjaśnić - powiedział w programie "Graffiti' w Polsat News szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. We wtorek partia poinformowała, że złoży wniosek o komisję śledczą ws. przetargu na śmigłowce.

- Głównym powodem zerwania negocjacji z Francuzami na zakup wyposażonego, bezpiecznego dla żołnierzy, ciężkiego śmigłowca jest offset, czyli inwestycja, która miała dać kilka tysięcy miejsc pracy, dzięki której mieliśmy mieć trzecią najnowocześniejszą fabrykę śmigłowców na świecie - ocenił Neumann. - Dzisiaj wiemy, że tego nie będzie, bo to się nie podobało PiS - dodał polityk PO.

 

"Poważne podejrzenia"

 

Zdaniem szefa klubu PO, decyzja o zakupie Black Hawków od Amerykanów, "bez żadnych offsetów, ani dodatkowych zobowiązań", "budzi poważne podejrzenia". - To wygląda na wielką aferę helikopterową - ocenił Neumann.

 

- Jeżeli PiS nie chciało Caracali, to dlaczego przez prawie rok prowadziło negocjacje w Francuzami o offsecie? Teraz pojawia się pytanie, dlaczego kupujemy śmigłowce od Amerykanów? - zauważył szef klubu PO.

 

"Nie rozumiem czemu PiS boi się komisji śledczych"

 

Zdaniem Neumanna "jest jakiś nacisk Amerykanów na Jarosława Kaczyńskiego". -  Z jakichś powodów Jarosław Kaczyński zdecydował się kupić amerykańskie śmigłowce, które nie spełniają kryteriów, bez przetarg. Chcemy to wyjaśnić - zaznaczył Neumann.

 

Przewodniczący Platformy ocenił że "jedynie komisja śledcza daje szanse na rzetelne wyjaśnienie tej sprawy".

 

- Jeżeli PiS jest przekonany, że wszystko robi świetnie, to nie rozumiem czemu boi się komisji śledczych  - stwierdził Neumann.

 

Polsat News

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie