Kaczyński: rząd pracuje nad sprawą reprywatyzacji

Polska
Kaczyński: rząd pracuje nad sprawą reprywatyzacji
PAP/Paweł Supernak

- Propozycja dotycząca kwestii reprywatyzacji powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości - powiedział PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dziennikarze zapytali w wywiadzie prezesa PiS, czy jego partia zaproponuje własne rozwiązania w sprawie reprywatyzacji.

- W Ministerstwie Sprawiedliwości powstała taka propozycja, zapoznaję się z nią. Jest pytanie, czy ten projekt jest wystarczająco dobrze osadzony w całym systemie prawnym. W każdym razie rząd pracuje nad tą sprawą - powiedział Kaczyński.

 

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

 

Niejasne transakcje i narastająca krytyka prezydent Warszawy

 

Pod koniec sierpnia w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł nt. okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70.

 

Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

 

Sprawa tej reprywatyzacji nasiliła krytykę pod adresem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz związaną ze sprawą zwrotów nieruchomości w Warszawie.

 

Zwolnienia we władzach Warszawy

 

Prezydent Warszawy zwolniła dyscyplinarnie dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajkę, zapowiedziała audyt procesu reprywatyzacji, a na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Warszawy zapewniała, że chce wyjaśnić kwestie reprywatyzacji do końca. Z ratusza odszedł wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, który nadzorował m.in. BGN oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, odpowiedzialny za inwestycje.

 

We wrześniu swój projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej złożyła Platforma Obywatelska. Projekt zakłada zakończenie handlu roszczeniami. O odszkodowania będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie