Włoski rząd przeznaczy 4,5 mld euro na odbudowę po trzęsieniu ziemi

Świat
Włoski rząd przeznaczy 4,5 mld euro na odbudowę po trzęsieniu ziemi
PAP/EPA/Tiberio Barchielli/Palazzo Chigi/Handout
Premier Włoch Matteo Renzi podczas wizyty w mieście Accumoli (region Lacjum), dotkniętym przez trzęsienie ziemi

4,5 miliarda euro przeznaczy włoski rząd na odbudowę w regionach Lacjum, Umbria i Marche, zniszczonych w sierpniowym trzęsieniu ziemi. Dekret w sprawie odbudowy gabinet Matteo Renziego zaaprobował we wtorek.

Rząd wyjaśnił, że rozporządzenie przewiduje natychmiastowe wyasygnowanie 200 milionów euro, co umożliwi rozpoczęcie prac.

 

Ogólnie oszacowano, że około 3,5 mld euro potrzeba na odbudowę prywatnych budynków i 1 mld na gmachy użyteczności publicznej.

 

Prace budowlane polegać będą także na poprawie bezpieczeństwa sejsmicznego, ponieważ - jak wyjaśnił rządowy komisarz ds. odbudowy Vasco Errani - "trzęsienie o magnitudzie 6,0 nie powinno już nigdy więcej powodować ofiar ani zawalania się budynków".

 

Taka właśnie była siła wstrząsu z 24 sierpnia, w którym zginęło 297 osób.

 

W epicentrum - 100 proc. rekompensaty

 

Errani poinformował, że w obrębie epicentrum katastrofalnego wstrząsu zrekompensowanych będzie 100 procent strat poniesionych przez osoby prywatne i firmy. Poinformował, że dotyczy to 62 miejscowości znajdujących się na tym obszarze.

 

Premier Renzi podczas wizyty na dotkniętych trzęsieniem terenach podziękował we wtorek przedsiębiorcom z Florencji, Diego i Andrei della Valle, za decyzję o otwarciu fabryki ich firmy, produkującej luksusową galanterię skórzaną, w rejonie dotkniętej trzęsieniem ziemi miejscowości Arquata del Tronto w Marche.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie