"Uczyć historii" i "kochać swój kraj" przez muzykę. W Rosji powstał katalog patriotycznych utworów

Świat
"Uczyć historii" i "kochać swój kraj" przez muzykę. W Rosji powstał katalog patriotycznych utworów
Pixabay.com

Katalog muzyki patriotycznej opublikowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Kultury Rosji. Jest to obszerna baza danych utworów muzycznych, począwszy od dzieł muzyki klasycznej, poprzez romanse i pieśni aż do utworów bardów, np. Bułata Okudżawy.

Prace nad katalogiem prowadził ośrodek informatyczny resort kultury. Jak zapowiadano latem 2015 roku, stworzenie takiego wykazu ma przyczynić się do promowania rosyjskiej twórczości muzycznej, zachowania spuścizny kulturalnej i podnoszenia poziomu edukacji kulturalnej społeczeństwa.


O efekcie powiadomiła w ostatnich dniach rządowa "Rossijskaja Gazieta", która określiła katalog jako imponujący i mądry. Zdaniem gazety potrzeba takiego wykazu istniała już od dawna, bowiem "uczyć historii i lepiej rozumieć i kochać swój kraj" można także dzięki utworom muzycznym.


"Pieśni o rosyjskiej duszy"


Utworów, które zaklasyfikowano jako patriotyczne jest w wykazie ponad 8 tysięcy. Zaliczono do nich niektóre dzieła muzyki klasycznej, np. "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego. Znalazły się też w wykazie utwory poświęcone różnym regionom Rosji, a wiele z nich to pieśni i muzyka o Moskwie, w tym "Piosenka o Arbacie" Okudżawy. Są też utwory sławiące wydarzenia historyczne, bitwy, czy bohaterów. A część to - według określenia "Rossijskiej Gaziety" - "po prostu dobre pieśni o rosyjskiej duszy i charakterze".


Znaczną część katalogu zapełniają utwory dotyczące II wojny światowej - marsze, pieśni wojskowe, rocznicowe, utwory symfoniczne i chóralne, czy muzyka filmowa. Wyszczególniono ich ponad dwa tysiące.


Polski akcent


W katalogu jest też polski akcent - rosyjska wersja piosenki "Błękitna chusteczka", do której muzykę napisał w 1940 roku Jerzy Petersburski. Z rosyjskim tekstem, w którym są odniesienia do wojny i żołnierza idącego na bój, zdobyła ona niezwykłą popularność.


Utworów z katalogu muzyki patriotycznej nie można na razie wysłuchać. Wykaz zawiera tylko ogólne informacje, jak tytuł, nazwisko kompozytora, gatunek muzyczny oraz tematyka utworu.


Timur Alejnikow z resortu kultury powiedział "Rossijskiej Gaziecie", że prowadzone są rozmowy z właścicielami praw autorskich w celu opublikowania na osobnym portalu około 100 utworów. Alejnikow zapowiedział współpracę w tym celu z firmą fonograficzną Miełodija, która dysponuje ogromnym archiwum i ma prawa autorskie do wielu nagrań.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie