Stan wyjątkowy w Karolinie Północnej. Po huraganie Matthew

Świat
Stan wyjątkowy w Karolinie Północnej. Po huraganie Matthew
PAP/EPA/CAITLIN PENNA
Zniszczenia w Karolinie Północnej po przejściu huraganu Matthew

Prezydent USA Barack Obama ogłosił w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego stan wyjątkowy w stanie Karolina Północna ze względu na zniszczenia, do których doprowadził tam huragan Matthew.

Oprócz Karoliny Północnej, stan wyjątkowy ogłoszono wcześniej m.in. na Florydzie, w Georgii oraz w Karolinie Południowej. Dzięki tej decyzji władze tych stanów będą mogły korzystać ze środków federalnych na walkę z żywiołem.


"Długa i trudna przeprawa"


Jak ostrzegły władze Karoliny Północnej, walka w tym właśnie stanie może jeszcze trwać przez wiele dni ze względu na wysoki poziom wód w rzekach i w związku z tym duże zagrożenie powodziowe.


Gubernator stanu Karolina Północna Pat McCrory podkreślił, że to jeszcze nie koniec huraganu. - Będzie to długa i trudna przeprawa - dodał.


Miasta "zmiecione z powierzchni ziemi"


W Stanach Zjednoczonych huragan Matthew spowodował śmierć co najmniej 23 osób, z czego 11 zginęło w samej Karolinie Północnej.


Matthew to najpotężniejszy huragan w regionie od 2007 roku, gdy na wybrzeżu szalał Felix. Szczególnie dramatyczna sytuacja występuje na Haiti, gdzie w wyniku żywiołu śmierć poniosło już ok. 1000 osób. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział w poniedziałek, że niektóre miasta zostały tam dosłownie "zmiecione z powierzchni ziemi".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie