Schetyna: PO złoży wniosek o komisję śledczą ws. przetargu na śmigłowce. PiS opowiada

Polska
Schetyna: PO złoży wniosek o komisję śledczą ws. przetargu na śmigłowce. PiS opowiada
PAP/Leszek Szymański

- Platforma Obywatelska złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby się zająć m.in. procedurami przetargowymi dotyczącymi zakupu śmigłowców dla polskiej armii - poinformował we wtorek szef Platformy Grzegorz Schetyna. Z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że jego partia poprze ten wniosek.

Podczas wtorkowej konferencji w Sejmie Schetyna powiedział, że negocjacje ws. zakupu Caracali zostały w gwałtowny sposób przerwane. Zaznaczył, że w Polsce publiczne pieniądze powinny być wydawane w przejrzysty sposób w procedurze przetargowej.

 

Schetyna powiedział, że szef MON Antoni Macierewicz podjął decyzję o zakupie śmigłowców Black Hawk "bez procedury przetargowej, reguł, otwartości". - Nie wiadomo z czego wynikały te decyzje i kto za nimi stoi - dodał szef PO.

 

- Złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej, która będzie dotyczyć wszystkich procedur przetargowych dotyczących pieniędzy budżetowych, pieniędzy, które miały być przeznaczone na zakup śmigłowców, wszystkich decyzji, dyskusji na temat offsetu - zapowiedział Schetyna.

 

Petru: Nowoczesna poprze wniosek PO ws. komisji śledczej

 

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że jego ugrupowanie poprze ten wniosek.

 

Wiceszefowa klubu Nowoczesna Katarzyna Lubnauer podkreśliła: "nie mamy żadnych wątpliwości, że ta sprawa wymaga wyjaśnienia".

 

Odniosła się też do informacji szefa MON Antoniego Macierewicza ws. zakupu helikopterów Black Hawk dla sił specjalnych. - Niewątpliwie nie podoba się, że w trybie bezprzetargowym mają zostać zakupione śmigłowce. Szczególnie, że warunki umowy offsetowej przesłanej przez Airbus Helicopters - jeśli są prawdziwe - wyglądają na dość atrakcyjne - powiedziała.

 

Mazurek: komisja śledcza ws. zakupu śmigłowców niepotrzebna

 

- Sejmowa komisja śledcza, która miałaby zbadać okoliczności zakupu śmigłowców dla polskiej armii nie jest potrzebna - powiedziała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. Jeżeli PO wie o "szwindlach" dot. przetargu za czasów kiedy rządziła niech zgłosi sprawę do prokuratury lub CBA - dodała.

 

- Czemu ma służyć ta komisja śledcza? Negocjacje w sprawie Caracali zostały zakończone, umowa nie została podpisana, więc nie można twierdzić, że nie zrealizowaliśmy jakiejś umowy. Takiej umowy fizycznie nie było. Jeżeli PO chce badać także przetargi za czasów swoich rządów, to powiem jasno: jeżeli robili jakiekolwiek szwindle i o tym wiedzą, niech to zgłoszą albo do prokuratury, albo do CBA. Do tego nie jest potrzebna komisja śledcza - powiedziała Mazurek.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie