W Polsce żyje 200 tysięcy niezdiagnozowanych schizofreników

Technologie
W Polsce żyje 200 tysięcy niezdiagnozowanych schizofreników
Flickr.com/Fabio Venni

Schizofrenia to jedna z najcięższych chorób psychicznych na którą choruje na świecie ponad 50 mln ludzi. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce z problemem tym boryka się około 400 tys. osób, z czego połowa nie jest tego świadoma. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że co drugi Polak o tej chorobie nie wie nic, a co czwarty nawet nie słyszał słowa schizofrenia.

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Ustanowiony został w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.

 

Przez wiele lat temat osób cierpiących  z powodu niedostatku zdrowia psychicznego był marginalizowany i stanowił społeczne tabu. Obecnie ze względu na rosnącą zapadalność na zaburzenia psychiczne oraz dzięki rozwojowi medycyny o chorobach psychicznych mówi się więcej.

 

Jednymi z najczęstszych są obecnie zaburzenia depresyjno-lękowe. Stres, tempo życia, wymagania pracodawców i życie osobiste powodują stany przygnębienia, depresję. 70 proc. chorych na depresję wraca do zdrowia. W wielu przypadkach konieczna jest jednak terapia farmakologiczna oraz pomoc psychoterapeuty.

 

Problemy psychiczne u niemal co czwartego Polaka

 

Z mniejszymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi boryka się według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii aż osiem milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat.

 

"Zdrowie psychiczne to nic innego jak równowaga między stanem fizycznym, psychicznym i społecznym. Jeżeli w obszarze któregoś z tych aspektów, pojawiają się problemy, odczuwać to będzie cały nasz organizm" - alarmują eksperci.

 

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 roku szeroko rozumiane zaburzenia psychiatryczne będą - po chorobach kardiologicznych - na drugim miejscu wśród chorób cywilizacyjnych.

 

Schizofrenia leczona przez pracę

 

Jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych jest schizofrenia. Powoduje ona rozszczepienie myślenia, sprzeczność w działaniu i mówieniu. Wywołuje zobojętnienie emocjonalne i problemy ze współodczuwaniem. Zaburza kontakt z rzeczywistością. Schizofrenia to ciężka choroba mózgu, a każdy tzw. epizod psychotyczny powoduje postępujące uszkodzenie substancji szarej i białej. Dlatego błędem jest dopuszczanie do kolejnych rzutów tej choroby - należy ją leczyć.

 

Zdaniem lekarzy choroba to to także problem rodzin. Liczbę pacjentów należy pomnożyć przez liczbę ich bliskich. Inny problem to nieprawidłowości w leczeniu. Ponad połowa pacjentów wypisanych ze szpitala nie przyjmuje przepisanych medykamentów.

 

Według statystyk w Polsce zatrudnienie znajduje tylko 5 procent osób ze schizofrenią. Według specjalistów praca jest w przypadku tej choroby najlepsza formą terapii.

 

Cel: zwiększyć świadomość społeczną

 

Głównym celem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej znaczenia zdrowia psychicznego i zachęcanie do podejmowania działań na jego rzecz.

 

W wielu miejscach w Polsce można było uzyskać bezpłatne porady i konsultacje. Dostępne były dyżury psychologów, terapeutów i psychiatrów.

 

polsatnews.pl

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie