Putin: Rosja i Turcja uważają za niezbędne dostawy humanitarne do Aleppo

Świat
Putin: Rosja i Turcja uważają za niezbędne dostawy humanitarne do Aleppo
PAP/EPA/Alexei Druzhinin/Sputnik/Kremlin Pool

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek w Stambule, że z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem są zgodni co do ważności dostaw pomocy humanitarnej do Aleppo. Dodał, że temat ten zostanie rozwinięty w sobotę na rozmowach w Szwajcarii.

Szczegółów na temat sobotnich rozmów nie podał.

 

- Mamy wspólne (z Turcją) stanowisko, iż należy uczynić wszystko w celu dostarczenia pomocy humanitarnej do Aleppo - powiedział Putin po rozmowach z Erdoganem. I podkreślił, że jedyną kwestią jest zapewnienie bezpiecznej realizacji tych dostaw.

 

Dodał, że poinformował Erdogana o złożonej USA propozycji, by "uczynić wszystko w celu wyprowadzenia zarówno syryjskich oddziałów rządowych, jak i sił opozycyjnych z drogi Castello (na północ od Aleppo), aby się nie powtórzyły prowokacje - ataki na kolumny z pomocą humanitarną".

 

Reuters przypomina, że Rosja zawetowała w sobotę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ francuski projekt rezolucji w sprawie Syrii, który przewidywał natychmiastowe zawieszenie broni w Aleppo i zakończenie lotów wojskowych nad całym miastem. W RB ONZ odrzucono też rosyjską propozycję w sprawie rozejmu w Syrii.

 

Erdogan ma nadzieję "na szybką normalizację stosunków z Rosją"

 

Agencja pisze, że prezydent Erdogan, którego kraj wspiera w Syrii rebeliantów zwalczających popieranego przez Rosję prezydenta Baszara el-Asada, podkreślił, że miał w poniedziałek możność szczegółowo omówić z prezydentem Putinem kwestię Syrii.

 

- Rozmawialiśmy o tym, jak możemy współdziałać w tej sprawie, zwłaszcza w kwestii pomocy humanitarnej dla Aleppo, jaką strategię możemy zastosować, by ludzie w Aleppo mogli odzyskać pokój - oświadczył Erdogan.

 

Wyraził też wiarę w szybką normalizację stosunków z Rosją. Pogorszyły się one w listopadzie ubiegłego roku, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski bombowiec, który naruszył przestrzeń powietrzną tego kraju przy granicy z Syrią.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie