Jeszcze w tym roku pierwsze śmigłowce Black Hawk trafią do wojsk specjalnych

Polska
Jeszcze w tym roku pierwsze śmigłowce Black Hawk trafią do wojsk specjalnych
Polsat News

- Jeszcze w tym tygodniu zaczną się rozmowy, które w tym roku uzyskają swoje zwieńczenie. (…) W tym roku pierwsze śmigłowce Black Hawk pozwalające na realizację ćwiczeń przez siły specjalne zostaną im dostarczone. To pokazuje, jakim potencjałem Polska dysponuje, jakim potencjałem dysponuje Mielec - zapowiedział w poniedziałek w zakładach PZL Mielec minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Macierewicz wskazał, że Polska jest tak długo bezpieczna jak długo ma własne, skutecznie działające przemysłowe zakłady obronne.

 

- Stoimy w hali, która ma kilkadziesiąt lat, w której pracuje załoga, której średnia wieku nie przekracza 30 lat. To jest to zestawienie, wraz z najnowocześniejszą amerykańską technologią, realizowaną przez polskich inżynierów dające synergię, która pozwala czuć się bezpiecznie - powiedział szef MON.

 

"Jesteśmy otwarci na współpracę z zagranicznymi inwestorami"

 

- Polski rząd jest zdecydowany, ażeby zakupów dla polskiej armii dokonywać w polskich zakładach, w polskich firmach, które znajdują się w Polsce, w których pracują Polacy, polscy pracownicy, które odprowadzają tutaj w Polsce podatki - powiedziała. Zaznaczyła, że był to jeden z punktów programu gospodarczego PiS, zakładającego reindustrializację i rozwój myśli technologicznej.

 

- Jesteśmy otwarci na współpracę z inwestorami zagranicznymi - zadeklarowała szefowa rządu. Mielec uznała za dobry przykład tego, "że inwestor zagraniczny potrafił stworzyć takie warunki, ażeby ta firma - która była w bardzo trudnej sytuacji - mogła się rozwijać". Przypomniała, że zakład został sprywatyzowany w marcu 2007 r., gdy premierem był Jarosław Kaczyński. - Znalazł się inwestor, który pozwolił, by zakład nie tylko uratować, ale żeby się mógł rozwijać. I dzisiaj możemy mówić, że zakłady, w których się znajdujemy, są chlubą Polski - dodała premier.

 

"Polski rząd był bardzo otwarty"

 

Beata Szydło nawiązała do negocjacji w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce, "które nie zakończyły się pozytywnie z kontrahentem francuskim" (Francuzi reprezentowali wielonarodową firmę Airbus Helicopters oferującą Polsce śmigłowce Caracal - red.). - Polski rząd był bardzo otwarty i jasno postawiliśmy sprawę, że zależy nam na tym kontrakcie, ale musi to być kontrakt zrealizowany na zasadach wzajemności - powiedziała.

 

PZL Mielec, należący do amerykańskiej firmy Sikorsky, produkuje w Polsce eksportową wersję śmigłowca S-70i Black Hawk, maszyna odpadła w rozpisanym przez poprzedni rząd przetargu na 70 śmigłowców dla wojska. W ubiegłym tygodniu rząd uznał za bezcelowe dalsze rozmowy offsetowe związane z ewentualnym zakupem wskazanych w przetargu do finalnych negocjacji śmigłowców H225M Caracal firmy Airbus Helicopters. Przed wizytą w Mielcu premier w poniedziałek odwiedziła zakłady PZL-Świdnik, które startowały w przetargu ze śmigłowcem AW149

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie