Francja: rozmowy Hollande-Putin zależą od sytuacji Aleppo

Świat
Francja: rozmowy Hollande-Putin zależą od sytuacji Aleppo
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Jean-Marc Ayrault, minister spraw zagranicznych Francji

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault oświadczył w poniedziałek, że prezydent Francji Francois Hollande, podejmując decyzję, czy spotkać się w Paryżu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, weźmie pod uwagę sytuację w syryjskim Aleppo.

W czwartek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Putin złoży wizytę we Francji 19 października i spotka się z Hollande'em, by rozmawiać o konfliktach w Syrii i na Ukrainie. Jednak według francuskich źródeł dyplomatycznych data ewentualnej wizyty Putina nie została potwierdzona.


- Nie zgadzamy się z tym, co robi Rosja, z bombardowaniem Aleppo. Francja, jak nigdy wcześniej, zobowiązuje się dziś do ocalenia ludzi z Aleppo - powiedział Ayrault w poniedziałkowym wywiadzie dla radia France Inter. - Jeśli prezydent (Hollande) zdecyduje się (na spotkanie z Putinem), nie będzie to wymiana uprzejmości - zaznaczył.

 

Francja chce śledztwa w sprawie zbrodni wojennych w Syrii


Szef francuskiej dyplomacji dodał, że jego kraj będzie wnosił o przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych w Syrii.


Wcześniej w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że strona rosyjska kontynuuje przygotowania do wizyty Putina w Paryżu i że "zaplanowane są rozmowy w Pałacu Elizejskim". - Innej informacji od naszych francuskich kolegów nie mamy - dodał.


W wywiadzie dla francuskiej telewizji TMC, którego fragmenty opublikowano w niedzielę, prezydent Hollande potępił wsparcie, jakiego Moskwa udziela syryjskiemu lotnictwu w bombardowaniach Aleppo i powiedział, że sam się zastanawia, czy spotkać się z Putinem 19 października.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie