Ekonomiczny Nobel za teorię kontraktu

Biznes
Ekonomiczny Nobel za teorię kontraktu
PAP/EPA/STINA STJERNKVIST
Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali: urodzony w Wielkiej Brytanii Oliver Hart i Fin Bengt Holmstrom. Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich wkład w teorię kontraktu.

Według Akademii ich teorie "pomagają w zrozumieniu rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów". Agencja Associated Press tłumaczy, że może ona być wykorzystywana do analizy np. zarobków prezesów dużych firm.

 

Obaj wyróżnieni wykładają na renomowanych amerykańskich uczelniach. Oliver Hart jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, a Bengt Holmstrom - profesorem ekonomii i zarządzania w Massachusetts Institute of Technology.

 

W uzasadnieniu przyznania im ekonomicznego Nobla podkreślono, że ich prace "tworzą intelektualne podstawy projektowania polityki i instytucji w wielu dziedzinach, od przepisów o bankructwie po konstytucje polityczne". Wskazano, że "nowe instrumenty teoretyczne stworzone przez Harta i Holmstroma są cenne dla zrozumienia rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów".

 

Reuters pisze, że Holmstrom i Hart pomogli zrozumieć takie kwestie jak uzależnione od wyników wynagrodzenie kadry kierowniczej najwyższego szczebla. Associated Press akcentuje, że prace tegorocznych laureatów "rzucają światło na to, jak kontrakty pomagają ludziom radzić sobie ze sprzecznymi interesami".

 

Nagroda w dziedzinie ekonomii nie jest oryginalną Nagrodą Nobla. Została ustanowiona w 1968 roku przez szwedzki bank centralny.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie