Czabański: uszczelnienie poboru abonamentu RTV prawdopodobnie od nowego roku

Polska
Czabański: uszczelnienie poboru abonamentu RTV prawdopodobnie od nowego roku
Pixabay/Unsplash/CC BY 2.0

Projekt nowelizacji ustawy dot. abonamentu RTV, której celem ma być uszczelnienie poboru tych opłat trafi do Sejmu najpóźniej na przełomie października i listopada. Od stycznia przyszłego roku nowela powinna wejść w życie - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

- Prace nad projektem ustawy dotyczącej uszczelnienia poboru opłaty abonamentowej trwają. Pracują nad nim m.in. ludzie z telewizji publicznej oraz Poczty Polskiej, która ściąga ten abonament, a także z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i RMN - powiedział Czabański w poniedziałek w Polskim Radio 24.

 

"To interesujący kierunek" - Czabański o domniemaniu posiadania telewizora


- Myślę, że zgodnie z zapowiedzią przewodniczącej sejmowej komisji kultury Elżbiety Kruk (PiS), jest szansa na to, by ta nowelizacja najpóźniej na przełomie października i listopada wpłynęła do Sejmu - stwierdził.


Czabański był dopytywany, czy projekt ma zakładać, że każde gospodarstwo domowe jest domniemanym odbiorcom radia i telewizji, a w efekcie opłacać abonament. - To nie jest jeszcze przesądzone; to jest jeden z wariantów. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły - odparł.


Ocenił jednak, że "jest to interesujący kierunek". - Od dawna o tym mówimy, że we współczesnym świecie, każdy kto ma prąd może być odbiorcą treści mediów publicznych i to powinniśmy zakładać szukając punktu wyjścia do ściągania tej opłaty abonamentowej - tłumaczył. Zapowiedział też, że "od stycznia przyszłego roku to uszczelnienie powinno wejść w życie".

 

Po uszczelnieniu poboru - "duża ustawa medialna może nie być potrzebna"


Czabański zaznaczył, że jeżeli przepisy uszczelniające pobór abonamentu RTV sprawdzą się, to "być może nie potrzeba będzie uchwalać dużej ustawy medialnej i jej notyfikować". - Być może trzeba będzie ją zmodyfikować i wtedy posłać do Brukseli - dodał.


Tzw. duża ustawa medialna, która miała wprowadzić system mediów narodowych miała wejść w życie 1 lipca br. Jednak z powodu zapisanych w nim daleko idących zmian w przepisach, projekt wymaga notyfikacji Unii Europejskiej. Obecnie - jak powiedział w poniedziałek Czabański - projekt dużej ustawy medialnej znajduje się w komisji sejmowej.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie