"80 proc. substancji trujących Polaków emitują domowe kotły węglowe". Raport Global Compact o jakości powietrza

Technologie
"80 proc. substancji trujących Polaków emitują domowe kotły węglowe". Raport Global Compact o jakości powietrza
Polsat News

- Polska jest największym producentem kotłów węglowych w Europie i kotły niskoefektywne sprzedaje na rynek wewnętrzny, trując w ten sposób swoich obywateli - powiedział w Polsat News Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Poland. Organizacja ta jest autorem raportu "Zrównoważone miasta - życie w zdrowej atmosferze", który w poniedziałek po południu będzie przedstawiony w Katowicach.

- 44 tys. osób rocznie umiera w Polsce przedwcześnie z powodu złej jakości powietrza - podkreślił Wyszkowski.  Jak zaznaczył, tylko ok. 20 proc. zanieczyszczeń pochodzi ze spalin samochodów oraz przemysłu. - Aż ok. 80 proc. szkodliwych substancji, które szkodzą zdrowiu, emitują przydomowe, nieefektywne kotły węglowe - wyjaśnił.

 

Raport Global Compact zostanie upubliczniony podczas odbywającego się w Katowicach VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jak powiedzieli autorzy dokumentu, zawiera on analizę stanu jakości powietrza w Polsce, wskazuje źródła zanieczyszczenia powietrza, skutki zdrowotne zanieczyszczeń oraz możliwe scenariusze zmian.

 

Polska "czerwoną plamą" na mapie Europy

 

Według Wyszkowskiego, raport wskazuje, że istnieje silna korelacja między zanieczyszczeniem powietrza, a wskaźnikiem poronień i urodzeń dzieci z wadami rozwojowymi.

 

Problem dotyczy obszaru całego kraju, a Polska na mapie Europy jest "czerwoną plamą". 

 

- Najgorzej jest tam, gdzie pali się w sposób nieodpowiedzialny, często węglem niskiej jakości, ale też odpadami, gumiakami, butelkami plastikowymi, sklejką, czy innymi substancjami silnie toksycznymi - wyjaśnił dyrektor Global Compact.

 

"Wstrzymać sprzedaż niskoefektywnych pieców węglowych"


Zapytany przez Bartosza Kurka, jak rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza, Wyszkowski odpowiedział: - Od zaraz można zakazać sprzedaży nieefektywnych pieców węglowych.


- W Polsce sprzedaje się tzw. kopciuchy, śmieciuchy, czyli kotły węglowe o standardzie 3 i niżej - tłumaczył.


Dyrektor Global Compact przypomniał program "Kawka", w ramach którego "za wiele milionów złotych" w okolicach Krakowa wymieniono 15 tys. kotłów węglowych. Jego zdaniem był on nieefektywny, ponieważ w tym czasie w Polsce sprzedano ok. 150-180 tys. kotłów niskiej jakości.

 

Polsat News

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie