Włochy na piechotę. Władze zachęcają mieszkańców, by poznali swoje miasta

Świat
Włochy na piechotę. Władze zachęcają mieszkańców, by poznali swoje miasta
Pixabay/vifra

Niedziela obchodzona jest we Włoszech jako Krajowy Dzień Chodzenia. Z tej okazji przygotowano 140 inicjatyw, zachęcających Włochów do tego, by odkryli swoje miasta, pobliskie zabytki, małe miejscowości i naturę wyłącznie na piechotę.

Inicjatorem Dnia Chodzenia jest organizacja FederTrek, promująca piesze wycieczki i rajdy. Patronat objęło Ministerstwo Kultury i Turystyki, które ogłosiło hasło na niedzielę: "Zwiedzam chodząc". "Chodzenie da super-moc" - głosi z kolei hasło kampanii społecznej z tej okazji.

 

Wiele pomysłów na spędzenie niedzieli na spacerach po mieście czeka na mieszkańców Rzymu, Mediolanu, Turynu i Florencji.

 

"Chodzenie, także po mieście, choć jest tam smog, to najbardziej naturalna aktywność fizyczna"- powiedział jeden z autorów tej inicjatywy Paolo Piacentini, cytowany na łamach dziennika "Corriere della Sera". Dodał, że miasto, po którym się chodzi "bardziej nadaje się do życia, także dla dzieci”. Przywołał przykład Pontevedra w Hiszpanii, gdzie dzieci zaczęły same, na piechotę chodzić do szkoły.

 

Na razie, proponuje się, aby w jesienną niedzielę zorganizować spacer lub wycieczkę, przede wszystkim do miejsc zabytkowych i historycznych.

 

20 kilometrów zabytkowej trasy

 

W Rzymie tysiące ludzi umówiło się na wyprawę po najstarszej drodze, via Appia antica. Cała trasa tego 8- godzinnego rajdu, połączonego ze zwiedzaniem zabytków starożytności to 20 kilometrów. W programie imprez są też piesze wycieczki religijne, których metą będzie plac Świętego Piotra i spotkanie z papieżem Franciszkiem na południowej modlitwie.

 

Mieszkańcy Turynu zaproszeni zostali na spacer nad rzeką Pad. We Florencji na trasie wycieczki, rozpoczynającej się w samym centrum miasta, na Piazza della Signoria, jest wiele zabytków.

 

Zostawcie samochody, skutery, motory, rowery i hulajnogi w garażu, przynajmniej na jeden dzień - apelują organizatorzy Dnia Chodzenia.

Poniedziałek ogłoszono zaś we Włoszech Dniem Walki z Otyłością, by zwrócić uwagę na zagrożenia dla zdrowia, jakie z niej wynikają.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie