"Jestem za życiem", "Stop aborcji". Marsz Dla Życia i Rodziny w Krakowie

Polska

Pierwszy Małopolski Marsz Dla Życia i Rodziny przeszedł w ulicami Krakowa. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ocenił, że jego uczestnicy "stają w obronie fundamentalnych wartości, na których chcemy budować cywilizację miłości". Według służb marsz liczył około 1,5 tys. osób. Część z nich trzymała baloniki z napisem "Życiu - Tak!" oraz transparenty: "Stop aborcji", "Jestem za życiem".

Wydarzenie zainaugurowała msza święta w sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, odprawiona przez kard. Dziwisza. W homilii wygłoszonej z okazji Dnia Papieskiego mówił on, że Kościół zapamiętał Jana Pawła II jako wielkiego obrońcę życia człowieka i jego niezbywalnej godności. - Dzisiaj ta święta sprawa jest nadal aktualna w naszej ojczyźnie. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy stają w obronie życia - zaznaczył.

 

Druga msza św. odbyła się w kościele św. Józefa na Rynku Podgórskim. Następnie uczestnicy obu nabożeństw, śpiewając i modląc się, przeszli przed kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym.

 

"Marsz jest dla człowieka"

 

Na Rynku Głównym kard. Dziwisz powiedział do zgromadzonych, że marsz, który wyruszył z Sanktuarium św. Jana Pawła II i dotarł do serca historycznego Krakowa, nie jest przeciw komuś i nie jest protestem. - Dzisiejszy pierwszy małopolski marsz jest dla życia i rodziny. Ten marsz jest dla człowieka. Ten marsz jest dla naszych najmniejszych braci i sióstr, którzy jeszcze nie mogą mówić, ale mają święte prawo ujrzeć światło dzienne i przyjazną ludzką twarz. Mają prawo stać się obywatelami ziemi. Naszej polskiej ziemi - podkreślił.

 

- Dzisiejszy marsz jest dla rodziny. Nikt i nic nie zastąpi dziecku rodziny - tej pierwotnej wspólnoty, wyrastającej z miłości mężczyzny i kobiety - ojca i matki. Dlatego nasz głos, aby to podstawowe dobro, któremu na imię rodzina, solidarnie chronić i wspierać - dodał metropolita krakowski.

 

Podziękował wszystkim, którzy "dają świadectwo prawdzie i stają w obronie człowieka". - Stają w obronie fundamentalnych wartości. Na tych wartościach chcemy budować cywilizację miłości. Jestem przekonany, że z wysoka wspiera nas dziś i nam błogosławi święty Jan Paweł II - papież życia i papież rodziny - zaznaczył hierarcha.

 

"Wyraz poparcia dla ochrony każdego życia"

 

Jak podkreślali organizatorzy, przemarsz miał na celu zamanifestowanie przywiązania do tradycyjnych rodzinnych wartości i spotkanie z osobami kierującymi się podobnymi zasadami. - Udział w tym marszu jest wyrazem naszego zdecydowanego poparcia dla skutecznej ochrony życia każdego - bez wyjątku - człowieka od poczęcia po naturalny kres oraz godności rodziny - zaznaczyła organizatorka Grażyna Kominek, prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

 

Według niej marsz z udziałem osób, wspólnot, organizacji, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego, jest ważnym elementem obchodzonych od wielu lat w Krakowie Dni Jana Pawła II.

 

PAP, PAP/Jacek Bednarczyk, wideo: Polsat News

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie