Były prezydent Jemenu wzywa do ataku na Arabię Saudyjską

Świat
Były prezydent Jemenu wzywa do ataku na Arabię Saudyjską
PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Wiec w Jemenie przeciwko Arabii Saudyjskiej, po atakach na uczestników pogrzebu w Sanie

Po sobotnim ataku na uczestników pogrzebu w Sanie, o który szyiccy rebelianci Huti oskarżają międzynarodową koalicję pod egidą Saudyjczyków, były prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah wezwał w niedzielę do ataku na Arabię Saudyjską. W nalocie w Sanie zginęło 140 osób.

Odsunięty od władzy Salah ma nadal duże wpływy w jemeńskiej armii i jest politykiem popieranym przez ruch Huti, z którym walczy koalicja państw sunnickich pod wodzą Rijadu.

 

Wezwał on swych zwolenników do mobilizacji przy granicy z Arabią Saudyjską w odwecie za sobotni atak.

 

- Apeluję do sił zbrojnych i ludowych komitetów, by udały się na linię frontu przy granicy, aby pomścić nasze ofiary - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym.

 

Koalicję pod wodzą Saudyjczyków popierają Stany Zjednoczone, toteż po nalocie Biały Dom zapowiedział natychmiast dochodzenie i zrewidowanie amerykańskiej pomocy dla trwającej od 18 miesięcy kampanii przeciw Huti.

 

Oskarżenia pod adresem USA

 

O współodpowiedzialność za masakrę oskarżył USA Teheran. Sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamkani powiedział w niedzielę, że w ataku na uczestników pogrzebu w Sanie użyta została amerykańska broń i Waszyngton musi zostać w związku z tym pociągnięty do odpowiedzialności - podała agencja Irna.

 

"Szamkani podkreślił, że sprzedaż zachodniej broni do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej odgrywa zasadniczą rolę w atakach na Jemen oraz masakrowaniu niewinnej ludności tego arabskiego kraju i działania te muszą zostać powstrzymane" - podaje irańska agencja.

 

Również Rijad zapowiedział śledztwo w sprawie nalotu, który nazwał "bolesnym i godnym pożałowania" wydarzeniem.

 

Francja apeluje o "niezależne śledztwo"

 

- Francja, głęboko wstrząśnięta, stanowczo potępia atak na Sanę. (...) Wzywa do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie ataku w celu wykrycia jego sprawców" - napisał z kolei w komunikacie rzecznik MSZ Francji Romain Nadal.

 

Francja apeluje ponadto do "wszystkich stron (jemeńskiego) konfliktu, by ściśle przestrzegały międzynarodowego prawa humanitarnego" - czytamy w dokumencie. Rzecznik dodał następnie, że "pogrom ten kolejny raz podkreśla konieczność (wypracowania) politycznego rozwiązania wojny w Jemenie".

 

Chaos w Jemenie trwa od kilku lat

 

Miejscowe władze Sany, kontrolowanej przez szyickich rebeliantów Huti, od razu jednak oskarżyły koalicję o zorganizowanie nalotów na salę, w której trwały uroczystości pogrzebowe związane z pochówkiem ojca ministra spraw wewnętrznych Dżalala al-Rawiszana, członka nieuznawanego przez wspólnotę międzynarodową rebelianckiego rządu. Wśród ofiar ataku są wojskowi oraz przedstawiciele władz rebeliantów.

 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida.

 

Sunnicka koalicja arabska od marca 2015 roku zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzających do obalenia popieranego przez Rijad prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

 

PAP

 

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie