Rosja o Iskanderach w Kaliningradzie: rutynowe manewry

Świat
Rosja o Iskanderach w Kaliningradzie: rutynowe manewry
Digr/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rozmieszczenie przez Rosję rakiet balistycznych Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim to część rutynowych manewrów - poinformował w sobotę w komunikacie rzecznik ministerstwa obrony Rosji generał Igor Konaszenkow. "Te jednostki rakietowe były rozmieszczane w obwodzie kaliningradzkim więcej niż raz i będą dyslokowane w ramach szkoleń wojskowych rosyjskich sił zbrojnych - napisał Konaszenkow.

General poinformował też, że jedna z rakiet została rozmyślnie "pokazana" amerykańskiemu satelicie szpiegowskiemu. "Nie musieliśmy długo czekać - nasi amerykańscy partnerzy sami to potwierdzili w swym odkrywczym ferworze" - dodał.

 

Wyjaśnił też, że to "pokazanie" Iskandera zostało wykorzystane do "ustalenia parametrów" amerykańskiego satelity.

 

W piątek estoński portal ERR News podał, że rosyjska Flota Bałtycka wysłała do obwodu kaliningradzkiego rakiety balistyczne krótkiego zasięgu typu Iskander-M. Broń miała być przetransportowana do rosyjskiej eksklawy z portu Ust-Ługa koło Petersburga na pokładzie statku transportowego Ambalna, czyli na pokładzie cywilnej jednostki.

 

Rosja: to nie był sekret

 

Konaszenkow napisał jednak w sobotnim komunikacie, że Moskwa "nie czyniła specjalnego sekretu" z faktu przerzucania rakiet na pokładzie Ambalny.

 

Przedstawiciel wywiadu USA potwierdził w rozmowie z agencją Reutera informacje estońskich mediów; w jego ocenie dyslokacja systemu może się okazać w istocie "nieszkodliwa".

 

- Podobny system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu został przemieszczony do Kaliningradu w 2014 roku w związku z ćwiczeniami wojskowymi - zaznaczył pracownik wywiadu.

 

Iskander-M to system rakiet taktycznych, których zasięg wynosi 500-700 km.

 

Żołnierze w najwyższej gotowości bojowej

 

We wtorek agencja TASS informowała, że brygada wojsk rakietowych Zachodniego Okręgu Wojskowego rosyjskich sił zbrojnych została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej w ramach sprawdzianu podsumowującego rok szkoleniowy 2016.

 

Jak poinformowano, żołnierze mieli poprawić umiejętności rozmieszczania systemów rakietowych na pozycjach i przenoszenia rakiet ze środków transportu na wyrzutnie. Ostatnim etapem zajęć miało być przeprowadzenie przez kompleksy Iskander ćwiczebnego, wyprzedzającego ataku na systemy rakietowe i inne krytycznie ważne cele przeciwnika.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie