Exit poll: w Gruzji wygrywa partia rządząca

Świat
Exit poll: w Gruzji wygrywa partia rządząca
PAP/EPA/Zurab Kurtsikidze

Partia Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja, która według sondaży exit poll otrzymała większość głosów w sobotnich wyborach parlamentarnych, ogłosiła swe zwycięstwo. Rządząca partia uważana była za faworyta. Mimo znacznych różnic w sondażach exit poll, wszystko wskazuje na to, że wygrała, zyskując zdecydowaną przewagę.

Według sondażu ośrodka Kantar Public, zrealizowanego na zlecenie telewizji publicznej, Gruzińskie Marzenie otrzymało 53,8 proc. głosów; według sondażu przeprowadzonego przez firmę GfK dla niezależnego kanału telewizyjnego Rustav-2, na partię tę głosowało 39,9 proc. wyborców.

 

W obydwóch tych badaniach Opozycyjny Zjednoczony Ruch Narodowy, ugrupowanie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, jest na drugim miejscu. Według Kantar Public otrzymało ono 19,5 proc. głosów, a według GfK - 32,74 proc.

 

21 partii politycznych i 6 bloków wyborczych

 

73 ze 150 posłów zostało wybranych w okręgach jednomandatowych, a pozostałych 77 mandatów zostanie rozdzielonych między partie polityczne, proporcjonalnie do liczby zdobytych przez nie głosów. Warunkiem udziału w rozdziale mandatów jest zdobycie co najmniej 5 proc. głosów. O głosy wyborców walczyło w sobotę 21 partii politycznych i sześć bloków wyborczych.

 

Wybory te uważane są za test stabilizacji tej postsowieckiej republiki po czterech latach rządów Gruzińskiego Marzenia.

 

Część kraju okupowana przez Rosjan

 

Głosowanie odbyło się w okresie, w którym Gruzini są znużeni stagnacją gospodarczą oraz rosnącą drożyzną i bezrobociem. Nie najlepiej przedstawia się też międzynarodowa sytuacja Gruzji: nie przyjęto jej do NATO ani nie zniesiono wiz do Europy, a jedna piąta kraju, czyli zbuntowane prowincje Abchazja i Osetia Południowa, nadal okupowana jest przez rosyjskie wojska.

 

Pierwsze częściowe wyniki wyborów oczekiwane są w nocy z soboty na niedzielę.

 

AFP ostrzega jednak, że ze względu na bardzo skomplikowany system wyborczy ostateczne wyniki sobotniego głosowania mogą być znane dopiero pod koniec listopada.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie