Przełom w diabetologii. "Sztuczna trzustka" dostępna od kwietnia przyszłego roku

Technologie
Przełom w diabetologii. "Sztuczna trzustka" dostępna od kwietnia przyszłego roku
Pixabay/stevepb/CC BY 2.0

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała pozytywną opinię dla tzw. sztucznej trzustki, co oznacza, że urządzenie to może pojawić się w sprzedaży. Ma być dostępne w USA od kwietnia 2017 roku. Według lekarzy i pacjentów urządzenie znacznie ułatwi życie "z cukrzycą".

Sztuczna trzustka stworzona przez Medtronic z Minneapolis jest urządzeniem na tyle kompaktowym, że można je cały czas nosić przy sobie. Jego najistotniejszą zaletą jest automatyczne dostarczanie insuliny, jeśli poziom glukozy będzie zbyt niski - co pozwoli uchronić diabetyków przed utratą świadomości czy zapadnięciem w śpiączkę cukrzycową.

 

Tego typu incydenty są szczególnie niebezpieczne w trakcie snu, kiedy pacjent nie mierzy ilości cukru we krwi.

 

Wykrywa do 93 proc. faz hipoglikemii


Urządzenie MiniMed 530G może wykryć do 93 proc. faz hipoglikemii (niskiego poziomu cukru) i w razie potrzeby uruchamia alarm, który ma na celu obudzić użytkownika  lub przynajmniej przypomnieć mu o potrzebie zaaplikowania sobie insuliny. W razie braku odpowiedzi system wstrzymuje dostarczanie insuliny na dwie godziny, zapobiegając tym samym hipoglikemii.


Sztuczna trzustka jest pierwszym urządzeniem, które automatycznie monitoruje poziom glukozy i jest przy tym pompą insulinową.  Dzięki temu dostarcza tyle hormonu, ile aktualnie wynosi zapotrzebowanie chorego.  Minimalizuje to możliwość podania zbyt małej lub zbyt dużej dawki, której skutki mogą być tragiczne.

 

System można ustawić na tryb automatyczny i manualny - w przypadku trybu automatycznego insulina bazowa jest podawana na podstawie odczytu z glukometru, w przypadku systemu manualnego użytkownik sam programuje dawki.

 

Tylko dla osób powyżej 14. roku życia


Rozwiązanie przeznaczone jest dla osób z cukrzycą typu 1 powyżej 14. roku życia. Ograniczenie to wynika z faktu, że nie przeprowadzono badań bezpieczeństwa i skuteczności stosowania urządzenia w grupie dzieci. Takie badania u dzieci w wieku 7-14 lat Medtronic zapowiada teraz.


Urządzenie nie powinno być też stosowane przez osoby przyjmujące poniżej 8 jednostek insuliny dzienne: przy taki niskich dawkach system nie jest bezpieczny.


Sztuczną trzustkę przetestowano na 123 diabetykach z cukrzycą typu 1, którzy używali go przez trzy miesiące; dla wszystkich badanych urządzenie okazało się bezpieczne. Co więcej, jest to pierwsze urządzenie typu sztuczna trzustka, które zostało zaakceptowane przez FDA.

 

zaczął badania klinicznych .

 

2,5 mln diabetyków z cukrzycą typu 1 w Polsce


Tylko w Stanach Zjednoczonych na cukrzycę typu 1 choruje 29,1 miliona osób. Kolejne 1,4 miliona osób przybywa corocznie.

 

W Polsce zdiagnozowano 2-2,5 mln diabetyków z cukrzycą tego typu.


biotechnologia.pl, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie