Pałac Hirszenbergów w Łodzi wypiękniał. Konserwatorzy odnowili 100-letnie obrazy

Kultura
Pałac Hirszenbergów w Łodzi wypiękniał. Konserwatorzy odnowili 100-letnie obrazy
Google Maps
Obrazy, które zdobią jedną z najbardziej reprezentacyjnych sal pałacu - Salę Jadalną - przetrwały ponad 100 lat, w tym dwie wojny światowe w niemal niezniszczonym stanie.

W Pałacu Poznańskich - obecnie siedzibie Muzeum Miasta Łodzi - zakończyły się w piątek, trwające trzy miesiące, prace konserwatorskie obrazów Samuela Hirszenberga, które ozdabiają ściany jednej z sal tego gmachu. Konserwacja była częścią projektu poświęconego braciom Hirszenberg.

Zabiegi konserwatorskie rozpoczęły się w lipcu i objęły cztery dzieła Samuela Hirszenberga: "Kobieta z lirą", "Krajobraz z jeźdźcem", "Pejzaż ze sceną rodzajową" oraz "Dziewczyna z owocami" - powiedziała Joanna Rembowska z Muzeum Miasta Łodzi.

 

Właścicielka firmy wykonującej konserwację Luiza Milewska zwróciła uwagę, że obrazy, które zdobią jedną z najbardziej reprezentacyjnych sal pałacu - Salę Jadalną - przetrwały ponad 100 lat, w tym dwie wojny światowe w niemal niezniszczonym stanie. Wymagały jednak zabiegów oczyszczających warstwę malarską oraz wzmocnienia zdegradowanych tynków pod malowidłami.

 

W trakcie prowadzonych prac konserwatorzy dokonali odkrycia. - Postanowiliśmy wykonać odkrywki na sztukateriach, które wykazały, że pod grubą warstwą farby olejnej znajdują się polichromie wykonane bardzo popularną w XIX w. techniką mazerunku, czyli zdobieniem imitującym naturalne słoje drewna- opowiada Milewska.

 

Odkrycie to stało się inspiracją do podjęcia decyzji o poszerzeniu zakresu prac konserwatorskich także o ramy wokół obrazów, które odzyskały dawną, ciepłą kolorystykę, przez co stały się bardziej spójne malarsko ze złoconymi elementami na boazerii.

 

- Można powiedzieć, że w końcu możemy, choć na fragmencie zdobień, zobaczyć jak Sala Jadalna została pierwotnie zaprojektowana i wykonana. Będziemy dążyć do tego, by pozyskać fundusze na dalsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne - podsumowuje kierownik działu sztuki Muzeum Miasta Łodzi Adam Klimczak.


Zakończone w piątek prace konserwatorskie są częścią projektu poświęconego braciom Hirszenberg. Rozpoczęła go ubiegłoroczna konferencja z udziałem ekspertów z Polski i Izraela, na której przedstawiono rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano wiedzę o ich twórczości i życiu.

 

W listopadzie Muzeum planuje otwarcie wystawy "Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej". Będzie to pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna ekspozycja dzieł autorstwa pochodzącego z Łodzi Samuela Hirszenberga oraz jego braci: Leona (malarza) i Henryka (architekta).

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie