Odtworzyli zniszczone przez dżihadystów zabytki. Niezwykła ekspozycja w Koloseum

Świat
Odtworzyli zniszczone przez dżihadystów zabytki. Niezwykła ekspozycja w Koloseum
PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI
Fragmenty sufitu ze świątyni Bela w syryjskiej Palmyrze

Zniszczone przez dżihadystów antyczne zabytki i rzeźby z Syrii i Iraku zostały dzięki najnowszym technologiom odtworzone w Rzymie i od piątku można oglądać je w Koloseum. Ich rekonstrukcja była obowiązkiem etycznym- mówią organizatorzy tej ekspozycji.

"Odrodzenie ze zniszczenia. Ebla, Nimrud, Palmyra" - w tym tytule wystawy zawarto nazwy miejsc w cywilizacyjnych kolebkach Syrii i Iraku, z których pochodzą odtworzone zabytki, wysadzone w powietrze i rozbite kilofami przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) podczas okupacji tych terenów.

 

Skarby sztuki i architektury odtworzono w naturalnej wielkości przy pomocy modeli i technik cyfrowej konstrukcji, drukarek 3D i nowoczesnych materiałów. Wykonano je między innymi z poliestru i specjalnego plastiku, pokrytego pyłem z kamieni.

 

Wszystkie kopie bezcennych pamiątek starożytności stworzyły trzy włoskie firmy pod kierunkiem komitetu naukowego, w skład którego wchodzili archeolodzy i historycy sztuki. Posługiwano się bogatą dokumentacją fotograficzną, by precyzyjnie odtworzyć każdy szczegół.

 

Mężczyzna i kobieta z Palmyry

 

W rzymskim amfiteatrze Flawiuszów można zobaczyć między innymi zrekonstruowaną nieistniejącą już rzeźbę mitologicznego byka ze skrzydłami z asyryjskiego starożytnego miasta Nimrud na północy Iraku. Są fragmenty sufitu ze świątyni Bela w syryjskiej Palmyrze, częściowo zniszczonej przez Państwo Islamskie.

 

Obok zrekonstruowanych eksponatów wystawiono też dwie zniszczone oryginalne rzeźby przedstawiające mężczyznę i kobietę. Przywieziono je z Palmyry. Po zakończeniu wystawy zostaną one poddane konserwacji i przekazane narodowemu muzeum w Damaszku. Jak zauważono, nigdy wcześniej nie wydarzyło się nic takiego podczas trwającego jeszcze konfliktu.

 

Przesłanie z Koloseum

 

Częścią ekspozycji jest też sugestywna instalacja wideo, która prezentuje sytuację w obu ogarniętych konfliktem krajach.

 

- Z Koloseum kierujemy za sprawą tej wystawy globalne przesłanie na temat znaczenia dziedzictwa kultury - powiedział szef nadzoru zabytków archeologicznych Rzymu Francesco Prosperetti.

 

Wystawa w Koloseum pod patronatem UNESCO czynna będzie do 11 grudnia. Pierwszy zwiedził ją w czwartek prezydent Włoch Sergio Mattarella.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie