Chcą zakazu noszenia ubrań z hasłami obrażającymi policję. Będą je konfiskować

Polska
Chcą zakazu noszenia ubrań z hasłami obrażającymi policję. Będą je konfiskować
Polsat News

Katowiccy policjanci złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez producenta bluz z hasłami zniesławiającymi funkcjonariuszy. Na ubraniach jest napis: "Matka rodzi, ojciec wychowuje, szkoła uczy. Policja morduje. Stop katom w niebieskich mundurach". Zawiadomienie przekierowano do Prokuratury Rejonowej w Zawierciu, bo tam mieści się siedziba producenta bluz.

- Nie będziemy zgadzać się na to, by uliczne trolle odnosiły się z pogardą do funkcjonariuszy - mówił przed trzema tygodniami Rafał Jankowski z zarządu wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Katowicach, zapowiadając złożenie zawiadomienia.


Policyjni związkowcy chcą, aby ścigany był zarówno producent, jak i sprzedawcy. Chcą też ścigania osób ubranych w odzież z takimi napisami.

 

Przestępstwo zniesławienia - art. 212 kk


- Obecnie prowadzone są czynności sprawdzające w kierunku wszczęcia sprawy o popełnieniu przestępstwa zniesławienia z art. 212 Kodeksu karnego - powiedziała polsatnews.pl prokurator Katarzyna Zacharczyk z Prokuratury Rejonowej w Zawierciu.

 

Zgodnie z art. 212 §1 Kodeksu karnego, zniesławienie polega na pomawianiu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Zniesławić można nie tylko pojedynczą osobę fizyczną, ale także grupę osób lub instytucję.


Sprawą zajmuje się już od pewnego czasu Prokuratura Krajowa, do której wpłynęło zawiadomienie  złożone przez Komendę Główną. - Prokuratura wydała już opinię, ale jeszcze ona do nas nie dotarła - wyjaśniła prokurator Zacharczyk.

 

"Widzą, zatrzymują, ściągają, zabezpieczają"

 
Szef śląskich związkowców Rafał Jankowski poinformował polsatnews.pl, że w Komendzie Głównej Policji przygotowywane są algorytmy działania w przypadku ludzi ubranych w bluzy z obraźliwymi napisami.

 

- Widzi go patrol, zatrzymują go, ściągają mu to i zabezpieczają do sprawy - powiedział Jankowski wyjaśniając, że nie może być przyzwolenia na obrażanie formacji mającej strzec bezpieczeństwa publicznego.


polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie