Zaostrzenie kar za honorowe zabójstwa. Pakistański parlament przyjął nową ustawę

Świat
Zaostrzenie kar za honorowe zabójstwa. Pakistański parlament przyjął nową ustawę
Flickr/Guilhem Vellut/CC BY-2.0

Pakistański parlament uchwalił w czwartek ustawę zaostrzającą kary za tzw. honorowe zabójstwa oraz likwidującą lukę prawną, która umożliwiała zabójcom uniknięcie kary. Dla skazanego za taki czyn nowe prawo przewiduje obowiązkową karę 25 lat więzienia.

Ponadto rodziny ofiar nie będą już miały możliwości wybaczenia zabójcy. Dotychczas w większości przypadków sprawcy, którzy zazwyczaj należą do rodziny ofiary, uzyskiwali przebaczenie krewnych, co umożliwiało uniknięcie kary.

 

Ustawę przyjęto po burzliwej 4-godzinnej wspólnej debacie dwóch izb parlamentu, która była na żywo transmitowana w telewizji.

 

- Przepisy mają wskazywać lepsze zachowania, a nie zezwalać, by zgubne postępowanie było bezkarne - oceniła była senator Sughra Imam, która przedstawiła projekt ustawy.

 

Ofiarami honorowych zabójstw jest co roku w Pakistanie ok. 500 kobiet; w ciągu ostatniego roku w ten sposób zginęło ich ponad tysiąc. Kobieta w imię miłości sprzeciwiająca się zdaniu rodziny w wyborze męża uważana jest w tym kraju za powód do wstydu, a zabicie jej ma oczyścić dobre imię rodziny.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie