Serb bośniacki skazany na 10 lat. Za gwałty w czasie wojny z lat 90.

Świat
Serb bośniacki skazany na 10 lat. Za gwałty w czasie wojny z lat 90.
Pixabay/otarikkoc
Mostar, Bośnia i Hercegowina

Były żołnierz sił bośniackich Serbów został w czwartek skazany w Sarajewie na 10 lat więzienia za kilkakrotne zgwałcenie bośniackiej Muzułmanki w miejscowości Focza na początku trwającej w latach 1992-1995 wojny w Bośni. Zgodnie z werdyktem sądu Krsto Dostić został uznany za winnego zbrodni przeciwko ludzkości - pisze AFP.

Jak oświadczyła sędzia sądu ds. zbrodni wojennych Mira Smajlović, skazany zgwałcił swoją ofiarę "co najmniej dwa razy" między kwietniem a sierpniem 1992 roku, podczas ofensywy sił bośniackich Serbów w rejonie Foczy, na wschodzie kraju.

 

Mężczyzna ponadto groził kobiecie, że jeśli komuś powie o tym, co zrobił, zabije ją oraz jej dzieci. Ofiara zeznawała podczas procesu.

 

Sąd nakazał również Dosticiowi wypłatę na rzecz ofiary odszkodowania o równowartości 20 tys. euro.

 

20 tys. zgwałconych kobiet

 

Szacuje się, że podczas wojny w Bośni, w czasie której zginęło ok. 100 tys. ludzi, ponad 20 tys. kobiet zostało zgwałconych, a gwałt był formą "narzędzia walki" - pisze AFP. W Foczy wiele Muzułmanek łapano, gwałcono i miesiącami torturowano.

 

AFP zaznacza, że wymiar sprawiedliwości długo traktował sprawy dotyczące popełnionych w czasie wojny w Bośni gwałtów jako drugorzędne. Wyrok wydany przez międzynarodowe trybunały oraz bośniackie sądy usłyszało ponad 60 sprawców tych przestępstw.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze