Projekt zaostrzający prawo aborcyjne odrzucony. Premier: rząd zrobi wszystko, aby życie ludzkie chronić
Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt komitetu "Stop aborcji", zakładający całkowity zakaz i penalizację przerywania ciąży. Za odrzuceniem projektu głosowało 352 posłów, 58 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.
Odrzucenie projektu zarekomendowała w środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka na wniosek posłów PiS i PO.
W czwartek przedstawicielka komitetu "Stop aborcji" Joanna Banasiuk zgłosiła do obywatelskiego projektu autopoprawkę wykreślającą karanie kobiet.
- Na tym etapie prac sejmowych nie ma już możliwości wniesienia autopoprawki do projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne - odpowiedział jednak marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Wyjaśnił, że autopoprawkę można było zgłosić tylko do momentu pierwszego czytania projektu.
Kaczyński: skutek będzie odwrotny
- Prawo i Sprawiedliwość będzie w dalszym ciągu za ochroną życia i będzie podejmowało w tym kierunku odpowiednie działania - zapewniał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że będą to działania o "charakterze przemyślanym".
- Z całym szacunkiem, jestem głęboko przekonany, że to, co państwo proponują nie jest właściwym działaniem, że skutek będzie dokładnie odwrotny - mówił do przedstawicieli komitetu "Stop aborcji".
Prezes PiS, przypominając zgłosił wcześniej wniosek o krótką przerwę tłumacząc, że jest to przerwa "dla, można powiedzieć, ochłonięcia".
Nieoficjalnie: PiS przygotowuje projekt ws przepisów dot. aborcji
Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP - w klubie PiS ma powstać projekt dot. przepisów regulujących aborcję; ma on iść w kierunku wyeliminowania aborcji w przypadkach tzw. przesłanki eugenicznej, czyli uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
- Projekt nie będzie od razu. To kwestia czasu. Nie wiadomo na razie nic o szczegółach. Na pewno będzie ucinał eugenikę. Przytłaczająca część aborcji dotyczy dzieci z zespołem Downa. Będziemy szli w kierunku wyeliminowania tych aborcji - powiedział PAP polityk PiS z kierownictwa partii po posiedzeniu klubu PiS.
Premier: będzie kompleksowa akcja mająca na celu wsparcie i promocję ochrony życia
Premier Beata Szydło, która także zabrała głos podczas posiedzenia zapewniła, że jest za ochroną życia i jako premier czuje się odpowiedzialna.
Premier @BeataSzydlo w #Sejm: Jestem za ochroną życia. Jako premier RP czuję się odpowiedzialna za jego ochronę.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 6 października 2016
- Rząd RP zrobi wszystko, aby życie ludzkie chronić - powiedziała Szydło. - Odpowiedzialnością całej klasy politycznej jest studzić emocje i mówić z szacunkiem o ludzkim życiu i ochronie ludzkiego życia - podkreśliła.
Premier wystąpiła w Sejmie jeszcze przed głosowaniem. - Uważam, że odpowiedzialnością Wysokiej Izby, całej klasy politycznej, nas wszystkich przed Polkami i Polakami jest dzisiaj studzić emocje i mówić z szacunkiem o ludzkim życiu i ochronie ludzkiego życia - powiedziała premier i zaprezentowała trzy zobowiązania rządu ws. ochrony życia ludzkiego.
- Do końca roku przygotujemy program, który zostanie przedstawiony Wysokiej Izbie, wsparcia dla rodzin i dla matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci z tzw. trudnych ciąż, program wsparcia dla rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne, program wsparcia dla kobiet, które zdecydują się donosić ciążę i urodzić dziecko nawet w najtrudniejszych dla siebie sytuacjach, zarówno jeśli chodzi o wszystkie kwestie związane z opieką zdrowotną, opieką prenatalną, jak i później, w opiece nad urodzonym dzieckiem" - zapowiedziała szefowa rządu.
Dodała, że projekt ustawy dotyczącej programu zostanie przedstawiony do końca bieżącego miesiąca.
"Zapraszam wszystkie kluby, nawet tych z państwa, którzy chcą liberalizować prawo aborcyjne"
- Zapraszam wszystkie kluby, nawet tych z państwa, którzy chcą liberalizować prawo aborcyjne, żebyście wzięli udział w pracach nad tym projektem" - powiedziała szefowa rządu.
Drugie z zobowiązań przedstawionych przez premier, to zgłoszenie poprawek do projektu przyszłorocznego budżetu zabezpieczających środki finansowe na realizację tego programu od 1 stycznia 2017 r.
Po trzecie - zapowiedziała szefowa rządu - "zostanie przeprowadzona kompleksowa, szeroko zakrojona akcja informacyjna, społeczna, wspierająca i promująca ochronę życia".
Trzy zobowiązania rządu w sprawie ochrony życia. pic.twitter.com/iERXbf1pxF
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 6 października 2016
Premier wyjaśniła, że kiedy było - poprzednie - głosowanie była obecna na sali sejmowej i głosowała za tym, żeby obywatelski projekt o ochronie życie trafił do prac w komisjach sejmowych. - Ponieważ jestem za ochroną życia - oświadczyła.
Wcześniej posłanka PSL Genowefa Tokarska zwróciła się z pytaniem do szefowej rządu dlaczego podczas głosowania - na poprzednim posiedzeniu Sejmu, gdy rozstrzygało się czy obywatelski projekt zostanie odrzucony w pierwszym czytaniu, czy też będą nad nim dalsze prace - wyjęła swoją kartę z urządzenia do głosowania.
PAP, fot. Paweł Supernak
Czytaj więcej