Pracowała w spółce zarejestrowanej w raju podatkowym i była unijnym komisarzem. Sprawę Kroes zbada komisja etyki

Świat
Pracowała w spółce zarejestrowanej w raju podatkowym i była unijnym komisarzem. Sprawę Kroes zbada komisja etyki
flickr/Sebastiaan ter Burg
Neelie Kroes pracowała w spółce zarejestrowanej w raju podatkowym w czasie, gdy była unijnym komisarzem

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że komitet ds. etyki zbada zatajenie informacji przez byłą wieloletnią komisarz Neelie Kroes o sprawowaniu kierowniczego stanowiska w zarejestrowanej w raju podatkowym na Bahamach firmie podczas pełnienia urzędu.

Kroes od 2004 roku była komisarzem UE ds. konkurencji, który zajmuje się m.in. zatwierdzaniem fuzji przedsiębiorstw. W kolejnej kadencji KE, która zakończyła się w roku 2014, była wiceprzewodniczącą i komisarz ds. agendy cyfrowej.

 

Jej zaangażowanie w biznes już po zakończeniu pracy w Brukseli wywoływało kontrowersje z powodu przyjęcia posady doradcy Ubera, firmy dostarczającej technologiczną platformę do łączenia kierowców z ich potencjalnymi klientami. Wcześniej, jeszcze jako urzędniczka KE, Kroes krytykowała belgijski rząd, za to, że ten walczy z Uberem chcąc chronić miejsca pracy licencjonowanych taksówkarzy.

 

Kroes w Mint Holdings Limited, Barroso w Goldman Sachs

 

Dzięki materiałom ujawnionym przez konsorcjum dziennikarzy śledczych wyszło na jaw, że Kroes pracowała w spółce zarejestrowanej w raju podatkowym na Bahamach i to w czasie, gdy była unijnym komisarzem. Wywołało to oburzenie w Brukseli, podobnie jak ujawnienie w lipcu, że były przewodniczący KE Jose Manuel Barroso objął wysokie stanowisko w banku Goldman Sachs. Jego przypadek KE skierowała już wcześniej do trzyosobowego komitetu etycznego.

 

- Komitet etyczny ad hoc analizuje obie te sytuacje - powiedział rzecznik KE Alexander Winterstein na codziennym briefingu dla dziennikarzy.

 

Z dokumentów opisywanych przez międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych wynika, że Kroes w latach 2000-2009 była dyrektorem spółki Mint Holdings Limited zarejestrowanej na Bahamach. Tymczasem kodeks postępowania KE zakazuje komisarzowi wykonywania jakiejkolwiek działalności dodatkowej - płatnej lub nawet bez wynagrodzenia.

 

Kancelaria adwokacka byłej komisarz twierdzi, że spółka na Bahamach została założona w celu zebrania funduszy na zakup m.in. amerykańskiego koncernu energetycznego Enron. Jednak negocjacje w tej sprawie zostały zerwane, a spółka miała nigdy nie podjąć "działalności operacyjnej".

 

Skandal z dentystą w tle

 

W przeszłości tylko raz Sąd UE orzekał w sprawie złamania zasad postępowania przez członka KE - w 2006 roku w sprawie byłej francuskiej komisarz Edith Cresson, która zatrudniła swojego dentystę; skandal ten doprowadził do dymisji KE pod przewodnictwem Jacques'a Santera.

 

Unijny sąd, choć uznał, że Cresson złamała przepisy, nie pozbawił jej praw do emerytury, uznając, że poniosła ona już sankcje w wyniku postępowania karnego w tej samej sprawie.

 

Źródła w KE poinformowały, że Kroes nie pobiera emerytury z tytułu pracy w KE.

 

Dokumenty Bahamas Leaks zawierają informacje o ponad 175 tys. firm i fundacji, które powstały w latach 1990-2016.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie