PESA i PKP Intercity zbudują dwunapędową lokomotywę

Technologie
PESA i PKP Intercity zbudują dwunapędową lokomotywę
mat. prasowe

Budowę oraz próbną eksploatację prototypu dwunapędowej lokomotywy elektryczno-spalinowej zakłada list intencyjny podpisany w czwartek między PKP Intercity i PESA Bydgoszcz. Koszt projektu to ok. 1,5 mln zł. Lokomotywa ma być gotowa w ciągu dwóch lat.

Koncepcja lokomotywy została opracowana przez PESA Bydgoszcz i Instytut Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Projekt będzie realizowany na bazie konstrukcji platformy Gama produkcji PESA Bydgoszcz.

 

Lokomotywa ma być przeznaczona do prowadzenie pociągów po liniach zelektryfikowanych, jak i niezelektryfikowanych. Projekt przewiduje budowę lokomotywy z dwoma źródłami zasilania - z sieci trakcyjnej oraz agregatu prądotwórczego.

 

Dzięki zastosowaniu podwójnego napędu lokomotywa będzie mogła być wykorzystywana w ruchu dalekobieżnym pasażerskim, jak i w pracach manewrowych. Przewidywana jest także możliwość wykorzystania lokomotywy w towarowym transporcie intermodalnym np. poza granicami Polski.

 

"Będzie ważyć ok. 88 ton i będzie  poruszać się po wszystkich torach w Europie"

 

- Jestem zadowolony z rozpoczęcia tej współpracy i mam nadzieję, że lokomotywa zostanie wdrożona na rynek polski i pozwoli nam na poprawę oferty dla pasażerów - powiedział na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel. - Aspekt innowacyjny w tym projekcie jest bardzo ważny i mam nadzieje, że uda się osiągnąć produkt, który będzie naszą dumą i będzie produktem flagowym - dodał.

 

Prezes PESA Bydgoszcz Tomasz Zaboklicki podkreślił, że projektowana lokomotyw "może rozwiązać problemy narodowego przewoźnika". - Na zachodzie jest to normalne, że wszystkie produkty powstają we współpracy z odbiorcami - powiedział Zaboklicki.

 

- Projektowana lokomotywa będzie ważyć ok. 88 ton i będzie mogła poruszać się po wszystkich torach w Europie - mówił Zaboklicki.

 

Jak wyjaśnił prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, przewoźnik będzie służył w projekcie swoją "wiedzą ekspercką". „Mamy w tym zakresie doświadczenie, bo eksploatujemy najnowocześniejszy tabor w Polsce. Chcemy, aby nasza firma posiadała innowacyjny tabor. Moim marzeniem jest to, żeby taka lokomotywa pojawiła się w Polsce. Zapewniam, że jako firma uczestnicząca w tym projekcie dołożymy wszelkich starań, żeby udało się zrealizować ten projekt”- powiedział Chraniuk.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie