Róża "STOMApersona" dla dziennikarki Polsat News i programu "Wystarczy chcieć"

Technologie
Róża "STOMApersona" dla dziennikarki Polsat News i programu "Wystarczy chcieć"
Polsat News

Monika Zalewska i redakcja programu "Wystarczy chcieć" uhonorowane zostały Różą "STOMApersona 2016" za popularyzację zagadnienia stomii i niesienia pomocy stomikom. - W naszych programach pokazujemy rzeczywistość stomików taką, jaka jest. Nie zawsze jest łatwa, ale okazuje się, że tę chorobę można oswoić, a co więcej, że można z nią żyć - powiedziała w środę Zalewska odbierając nagrodę.

Róże zostały wręczone po raz drugi. W tym roku po raz pierwszy otrzymały je osoby niezwiązane ze środowiskiem medycznym.

 

Jednym z celów plebiscytu jest wyróżnienie osób przyczyniających się do przełamywania tabu wokół stomii.

  

Tu należy wyjaśnić czym jest stomia.

 

To chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała. Tworzy się ją, gdy w wyniku zmian chorobowych, np. nowotworu, konieczne jest usunięcie fragmentu jelita cienkiego, grubego, odbytu lub części układu moczowego.

 

Rzeczywistość stomika zmienia się radykalnie po wyjściu ze szpitala. Organizatorzy akcji "STOMAlife" wskazują, że prawie połowa chorych ze stomią (46 proc.) po operacji wycofuje się z życia towarzyskiego. Powodowani wstydem i lękiem pacjenci często wpadają w depresję.

 

Lista problemów stomików jest długa: od zaburzeń gastrycznych i zagrożenia odwonieniem, przez obawy przed wyjściem  z domu i przemieszczaniem się po brak toalet dla niepełnosprawnych.

 

polsatnews.pl

az/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie