Irak: 21 bojowników zginęło w nalotach koło Mosulu

Świat
Irak: 21 bojowników zginęło w nalotach koło Mosulu
AP

Bojownicy z sunnickich plemion związanych z irackimi siłami prorządowymi zginęli w atakach z powietrza niedaleko Mosulu, bastionu ugrupowania dżihadystycznego Państwo Islamskie (IS), na północy Iraku - podały źródła wojskowe, na które powołuje się AFP.

Według irackiej policji, cytowanej przez Reutera, bojowników pomylono z dżihadystami Państwa Islamskiego, aczkolwiek nie jest jasne, czy nalotu dokonały irackie siły powietrzne, czy międzynarodowej koalicji antydżihadystycznej walczącej w regionie z IS.

 

Do ataków z powietrza doszło w środę o godzinie 1 w nocy na wschód od Kajary, miasta położonego 60 km na południe od Mosulu i przejętego z rąk IS w sierpniu przez siły rządowe.

 

Wspierana przez 700 członków miejscowej milicji plemiennej armia iracka na początku lipca odbiła bazę lotniczą w pobliżu Kajary. Dowództwo armii irackiej uważa to miasto za kluczowe w operacji oczyszczania z dżihadystów całej prowincji Niniwa i przygotowywanym od dawna szturmie Mosulu.

 

Mosul pozostaje w rękach IS od czerwca 2014 roku, kiedy to dżihadyści ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terytoriach irackich i syryjskich.

 

PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie