Zawiercie: proboszcz odchodzi z parafii po informacjach o seksaferze

Polska
Zawiercie: proboszcz odchodzi z parafii po informacjach o seksaferze
Pixabay.com/Senlay

Częstochowska Kuria Metropolitalna w specjalnym oświadczeniu poinformowała, że ks. Dariusz Z., proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Zawierciu, zrezygnował z funkcji po tym, jak w internecie pojawiły się materiały, z których wynika, że ksiądz dopuścił się "innej czynności seksualnej" z nieletnim. Sprawą już zajmuje się prokuratura.

- Policjanci z wydziału kryminalnego prowadzą czynności i zabezpieczają materiały - informował polsatnews.pl we wtorek rano nadkom. Andrzej Świeboda z policji w Zawierciu. Jak dodał, policja działa w oparciu o materiały, które zostały upublicznione w sieci, gdyż nie wpłynęło jeszcze żadne zgłoszenie w tej sprawie.

 

Kilka godzin później sprawa została przekazana przez policję do prokuratury. - Przekazano nam materiały zawierające m.in. zapis wideo, na którym utrwalono mężczyznę  w trakcie czynności seksualnej. Prokuratura poprowadzi to postępowanie w kierunku przestępstwa dotyczącego doprowadzenia małoletniego poniżej 15 roku życia do poddania się innej czynności seksualnej. Będzie rozpatrywana także kwestia przestępstwa bezprawnego rozpowszechniania materiału zawierającego wizerunek osoby w trakcie czynności seksualnej, bez jej zgodny - wyjaśniał w rozmowie z polsatnews.pl Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

 

Pierwszym zadaniem śledczych będzie ustalenie tożsamości osób uwiecznionych na nagraniu.

 

Dymisja proboszcza

 

Afera wybuchła po tym, jak kontrowersyjny biznesmen Zbigniew Stonoga w sieci pokazał m.in. ogłoszenie, które miało być opublikowane przez księdza na jednym z portali gejowskich i zdjęcia, które miałyby świadczyć o tym, że ksiądz uprawia seks oralny z nieletnim.

 

Na te informacje szybko zareagował sam duchowny i Kuria Metropolitalna, pod którą podlega.

 

"W związku z opublikowanymi dziś w Internecie zarzutami i informacjami dotyczącymi Ks. Dariusza Z., Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Zawierciu, wyżej wymieniony złożył rezygnację z urzędu proboszcza, która została przyjęta w trybie natychmiastowym. Wyjaśnieniem oskarżeń zajmą się kompetentne do tego organy ścigania, stosownie do obowiązujących w Polsce przepisów prawa. Ponadto wszczęta została wobec niego procedura kanoniczna i wydany został tymczasowy zakaz pracy z młodzieżą i dziećmi oraz zakaz publicznego sprawowania Sakramentów świętych" - napisano w komunikacie, który znalazł się na stronie internetowej kurii.

 

polsatnews.pl, Dziennik Zachodni

jak/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie