Zarząd nadzorczy nad spółkami - przy KPRM, zarząd merytoryczny - przy ministrach

Biznes
Zarząd nadzorczy nad spółkami - przy KPRM, zarząd merytoryczny - przy ministrach
PAP/Radek Pietruszka

Zarząd nadzorczy nad spółkami Skarbu Państwa będzie usytuowany przy Kancelarii Premiera, a zarząd merytoryczny - przy poszczególnych ministrach branżowych - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk po posiedzeniu rządu. Będzie rada ds. spółek nominująca członków zarządów i rad nadzorczych.

- Chcemy, aby spółki były nadzorowane i zarządzane merytoryczne przez poszczególnych ministrów, zgodnie z ich branżą i zainteresowaniem. Tak jak w tej chwili to się już dzieje, czyli spółki energetyczne są zarządzane przez ministra energii, czy spółki związane z gospodarką morską - przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - tłumaczył Kowalczyk.

 

- Dalsze delegowanie do zarządzania tych spółek będzie następowało - dodał.

 

Będzie rada ds. spółek

 

- Jednocześnie oprócz tego merytorycznego upoważnienia do wykonywania praw własności do tych spółek przez poszczególnych ministrów branżowych, chcemy zbudować, myślę, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod bezpośrednim nadzorem pani premier takie ciało, które będzie miało możliwość bezpośredniej kontroli, nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa już nie merytoryczny tylko bardziej finansowy, ale też również m.in. w ramach tego podmiotu chcemy powołać jakąś radę ds. spółek - zapowiedział minister Kowalczyk 

 

- Chodzi o to, aby też taka rada mogła akceptować, nominować kandydatów do ciał zarządzających, czyli do rad nadzorczych i zarządów" - wyjaśnił Kowalczyk.

 

Likwidacja ministerstwa skarbu w pierwszym kwartale przyszłego roku

 

Henryk Kowalczyk zapowiedział też, że praktyczna likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa nastąpi w pierwszym kwartale 2017 roku, po wcześniejszym uchwaleniu, do końca tego roku, ustaw regulujących nowy sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

 

- Chcemy, by te rozwiązania legislacyjne były uchwalone przez parlament do końca tego roku - zaznaczył.

 

- Pierwszy kwartał 2017 będzie wdrażaniem tych rozwiązań legislacyjnych, czyli będzie to czas na praktyczną likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa i wdrożenie zapisów, które będą uchwalone w tym roku - dodał minister.

 

Kowalczyk zapowiedział też "wzmocnienie prokuratorii generalnej Skarbu Państwa, by spółki wydawały jak najmniej pieniędzy".  - By spółki ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa korzystały wyłącznie z kadry fachowej prokuratorii generalnej Skarbu Państwa, by nie było sytuacji, że wydają ogromne miliony na usługi zewnętrznych firm prawniczych - tłumaczył.

 

Szef komitetu stałego dodał, że rząd przy okazji porządkowania sytuacji w spółkach będzie kontynuował "budowę fundacji narodowej", która będzie zajmować się m.in. wspieraniem kultury, a także chce "uporządkować zasady sponsoringu" sportowego.

 

W przyszłym tygodniu ostateczny kształt zarządzania spółkami

 

Premier Beata Szydło stwierdziła natomiast, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów dziś zajmie się projektem dot. zarządzania spółkami Skarbu Państwa po likwidacji MSP. W przyszłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki i minister Henryk Kowalczyk zaprezentują ostateczny kształt zarządzania spółkami.

 

Premier przypomniała, że rząd zmienia system zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Jak podkreśliła, związane jest to przede wszystkim z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa.

 

- Będzie w tej chwili nowy, nowoczesny sposób zarządzania spółkami. Ma to dać przede wszystkim z jednej strony większą przejrzystość, kontrolę nad tym, jak wydawane są środki np. na sponsoring, marketing, w jaki sposób te spółki są zarządzane - podkreśliła.

 

Jak zaznaczyła, spółki Skarbu Państwa będą bardzo ważnym elementem realizacji planu odpowiedzialnego rozwoju autorstwa wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie