Trójwymiarowy model Auschwitz pomoże w sądzeniu zbrodniarzy

Świat
Trójwymiarowy model Auschwitz pomoże w sądzeniu zbrodniarzy
Pixabay.com/MonicaVolpin

Ekspert Krajowego Urzędu Kryminalnego w Monachium przy użyciu technologii 3D stworzył wirtualny model obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzięki okularom przestrzennym model ten może być wykorzystany w czasie procesów byłych SS-manów. - Daje dużo wierniejszy obraz niż tradycyjny plan i może pomóc zrekonstruować to, co obozowy strażnik widział z wieży - powiedział jego twórca, Ralf Breker.

Niemieccy śledczy twierdzą, że tak dokładnego modelu nazistowskiego obozu koncentracyjnego jeszcze nie było. A ten - najnowocześniejszy - ma ułatwiać postępowania.

 

Mówią, że tylko pracowali

 

- Wcześniej ludzie często mówili, że tylko pracowali w Auschwitz, ale nie zdawali sobie sprawy z tego, co naprawdę się tam dzieje - wyjaśnił cytowany przez "Deutsche Welle" Jens Rommel, kierownik Głównego Urzędu Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu. Dodał, że "prawnie chodzi o stwierdzenie, czy podejrzany musiał wiedzieć, że strzela się do ludzi, czy morduje ich w komorach gazowych".

 

Dzięki modelowi i okularom 3D, śledczy i sędziowie mogą mieć możliwość weryfikowania, jak - z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów - wyglądał teren obozu.

 

Z informacji przekazanych przez Główny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu, byłych SS-manów, którzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności jest "dwucyfrowa liczba".

 

Tysiące zdjęć, wizyty w Polsce

 

By móc tak dokładnie odwzorować teren nazistowskiego obozu, Ralf Breker wykorzystał tysiące zdjęć i dwukrotnie odwiedził Auschwitz, aby zgromadzić niezbędne informacje. Wykorzystywał do pracy laserowy skaner i oryginalne plany znajdujące się w archiwach.

 

Na razie nie wiadomo, co stanie się z modelem, gdy wszyscy żyjący zbrodniarze zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Breker twierdzi, że trzeba być bardzo ostrożnym, by ktoś nie zechciał niewłaściwie wykorzystać tych danych np. do stworzenia gry komputerowej.

 

Deutsche Welle

jak/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie