Posłowie zgodnie za zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Polska
Posłowie zgodnie za zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych
Polsat News

ZUS nie będzie mógł żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń np. zasiłku chorobowego po upływie 5 lat od takiego zdarzenia - przewiduje projekt nowelizacji o systemie ubezpieczeń społecznych. Kluby PiS, PO, PSL, Nowoczesnej, Kukiz'15 oraz koło poselskie Wolni i Solidarni zapowiedziały poparcie.

Na podstawie obowiązujących przepisów należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności. Oznacza to, że ZUS i KRUS nie są ograniczone jakimkolwiek terminem do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

 

Posłanka Barbara Bartuś zapowiedziała we wtorek w Sejmie, że klub Prawa i Sprawiedliwości poprze proponowany projekt ustawy. - Bardzo dobrze, ze rząd Beaty Szydło zauważył tę sytuację i projektem ustawy ją zmienia. Szkoda, że przez tyle lat to funkcjonowało - powiedziała. - To jest olbrzymia przyjemność przedstawiać stanowisko klubu PiS. Oczywiście mój klub w całej rozciągłości ten projekt popiera - dodała.

 

Projekt ustawy poprze PO - poinformowała posłanka Platformy Bożena Henczyca. Zwróciła uwagę, że oczekiwanymi skutkami ustawy będzie m.in. "ochrona porządku prawnego" w państwie.

 

Pozytywnie zmianę przepisów w systemie ubezpieczeń społecznych ocenił klub Kukiz'15. Poseł tego klubu Jarosław Porwich uważa, że wprowadzenie projektu ustawy w życie "zdyscyplinuje organ rentowy i wpłynie na wzmocnienie porządku prawnego, a tym samym stanowi element proobywatelski". Zapowiedział, że Kukiz'15 zagłosuje za przyjęciem tych przepisów.

 

Przyjęcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych poprze też klub Nowoczesnej. Posłanka Joanna Augustynowska powiedziała, że niektóre przepisy obecnie obowiązującej ustawy są szkodliwe dla obywateli. - Ale także szkodliwe dla organu rentowego. Był to typowy przykład niechlujnej legislacji. Klub Nowoczesnej zatem z satysfakcją przyjmuje rządową inicjatywę naprawienia oczywistego błędu legislacyjnego  - powiedziała.

 

Podobnego zdania jest koło poselskie Wolni i Solidarni. - Kuriozalne wydają się przypadki, w których po upływie 5 czy 10 lat od zdarzenia wydaje się decyzje o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Tym bardziej, jeśli zdarzenie miało miejsce z winy organu rentowego - powiedziała pos. Małgorzata Zwiercan. Poinformowała, że koło poprze proponowany projekt.

 

Za przyjęciem nowelizacji projektu ustawy o systemie ubezpieczeń zagłosuje również PSL. Zdaniem posła ludowców Krystiana Jarubasa, proponowane zmiany zapewnią ochronę i stabilność porządku prawnego.

 

Propozycja nie budzi kontrowersji

 

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki powiedział w Sejmie, że przebieg dyskusji nad propozycją pokazuje, iż nie budzi ona wśród klubów parlamentarnych kontrowersji. - Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych uznali, że jest potrzeba w tym zakresie, znowelizowania ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Za tą jednomyślność chciałbym podziękować - podkreślił.

 

Posłowie dopytywali w Sejmie wiceministra MRPiPS m.in. o to czy rząd pracuje nad nowym projektem dotyczącym ubezpieczeń społecznych i jak wyglądają statystyki, jeśli chodzi o nienależnie pobrane świadczenia.

 

Zieleniecki powiedział, że w ministerstwie nie toczą się prace nad nową ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych. Poinformował też, że w 2015 r. ZUS wydał 507 decyzji dotyczących nienależnie pobranych krótkoterminowych świadczeń np. zasiłku chorobowego. - Decyzji odnoszących się do okresu dłuższego niż pięć lat od ostatniego dnia nienależnie pobranego świadczenia. Ta liczba decyzji stanowi 5,1 proc. ogółu decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń krótkoterminowych. Nie jest to zatem problem bardzo dużej skali - ocenił.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie