Opłaty za wodę uzależnione od wielkości miasta

Polska
Opłaty za wodę uzależnione od wielkości miasta
Pixabay/katy001/CC BY 2.0

- Stawki za zwrot kosztów usług wodnych będą uzależnione od wielkości miasta - poinformował wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Władze resortu przygotowały nową wersję projektu ustawy Prawo wodne. - Przedstawione stawki są niższe od tych, które zaprezentowano pierwotnie, a które to spowodowały protesty m.in. samorządów - dodał Mariusz Gajda.

Według projektu przedstawionego przez resort środowiska dla miejscowości poniżej 200 tys. stawka wyniesie ok. 15 gr/1000 l, dla miast do 200 tys. mieszkańców ok. 20 gr/1000 l, powyżej 200 tys. - 25 gr/1000 l, do 500 tys. - 30 gr/1000 l, a powyżej 500 tys. - 40 gr/1000 l.

 

- Szacujemy, że jeśli wprowadzimy jeszcze regulatora cen wody, to dla 4-osobowej rodziny ta podwyżka nie powinna być wyższa niż około 2 zł/mies. - przekonywał w wypowiedzi dla Radia Maryja wiceminister Mariusz Gajda.

 

Niższe będą też stawki za pobór wody do napojów


Resort obniżył także stawki wody za pobór wody do napojów do 70 gr z 3 zł. Tym samym stawka będzie niższa od tej, która obowiązuje w Czechach i Niemczech.


Wiceminister Mariusz Gajda liczy, że najpóźniej za dwa tygodnie Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy i skieruje go do Sejmu.


Polska miała wprowadzić opłaty za wodę w 2008 r. Jeśli tego nie zrobimy do końca roku, to Komisja Europejska wstrzyma dotacje unijne na inwestycje związane z wodą m.in. oczyszczalnie ścieków czy budowę portów. Chodzi o 3,5 mld euro.


Radio Maryja

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie