Dzieci uchodźców muszą pracować, aby utrzymać całe rodziny

Świat
Dzieci uchodźców muszą pracować, aby utrzymać całe rodziny
Flickr/Freedom House/CC BY 2.0

Wiele dzieci uchodźców w Libanie jest zmuszanych do pracy, aby utrzymać rodziny. Inne są sierotami - ich rodzice zginęli podczas wojny. Na te maluchy nie czeka żadna przyszłość - mówi Aiar, starsza kobieta, która w wiosce kilka kilometrów od granicy opiekuje się osieroconym 7-latkiem.

W jednym z licznych pustostanów w małej miejscowości na północy Libanu nieopodal Bire schronienie znalazło kilka syryjskich rodzin. Trzykondygnacyjny budynek jest w surowym stanie, nie ma wstawionych okien. W cieniu przy drodze, gdzie bawi się grupka dzieci, siedzi 7-letni Kinan. Nie chce się bawić z rówieśnikami. Nic nie mówi, a gdy widzi obcych ucieka.

 

Ojciec Kinana - jak mówią jego sąsiedzi - zginął w Syrii, a matka zaginęła. Nikt nie wie, co się z nią stało i czy w ogóle jeszcze żyje. Chłopcem opiekują się dziadkowie. - Uciekliśmy z Syrii w 2011 roku, kilka miesięcy po wybuchu konfliktu. Nie chcemy wracać, bo tam wszystko zostało zniszczone i już nic nie mamy. W Syrii ani na tego chłopca, ani na inne dzieci, nie czeka żadna dobra przyszłość - mówi babcia Kinana, Aiar.

 

11-letni pracownik piekarni

 

W miejscowości Aydamoun w dystrykcie Akkar znajduje się mała piekarnia prowadzona przez Libankę w średnim wieku. To mały zakład, który dostarcza chleb okolicznym mieszkańcom. Jeden kosztuje 1 tys. funtów libańskich, czyli około 2,5 zł. W pomieszczeniu znajduje się piec gazowy oraz blat, na którym wyrabiane jest ciasto. Wszędzie jest kurz, a w powietrzu czuć dym papierosowy.

 

Jednym z pracowników piekarni jest 11-letni syryjski uchodźca Abdel. Chłopiec przedostał się do Libanu z matką oraz pięcioma siostrami. Jest bardzo nieśmiały i małomówny. Mimo młodego wieku wie, że musi pomagać swoim bliskim.

 

- Budzę się po 6 rano, myję ręce i przychodzę tutaj do piekarni. Włączam piec i zaczynam piec chleb, który potem sprzedaję. Po pracy wracam do domu, myję się i wychodzę przed dom grać z kolegami w piłkę - opowiada.

 

15-latek w warsztacie

 

W tym samym regionie położona jest miejscowość Aaamar el Bayrat. Przy głównej drodze znajduje się warsztat produkujący elementy z aluminium m.in. do drzwi i okien. Pracuje tam 15-letni Muhamad. Po wybuchu wojny, wraz z rodziną, przedostał się z Syrii do Libanu przez rzekę.

 

- Tutaj pracowałem na stacji benzynowej. Teraz przyuczam się i pomagam właścicielowi zakładu produkującego elementy aluminiowe. Zarabiam 50 tys. funtów libańskich tygodniowo, czyli ponad 30 dolarów. W przyszłości chciałby być właścicielem takiego zakładu - wyznaje Muhamad.

 

Chłopiec mówi, że czasem przed pracą zjada jajko, trochę ryżu lub warzyw. - Raz na dwa tygodnie jemy też mięso - dodaje.

 

Wiele syryjskich rodzin mieszka w piwnicach lub garażach. Schronienie w jednym z nich znalazło małżeństwo z czwórką dzieci. Najstarsze z nich 15-letni Farouk jest jedynym żywicielem rodziny. Pracuje jako sprzedawca w sklepie z cukierkami. Jego 42-letni ojciec nie może znaleźć pracy.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie