Za 4 lata każdy Polak będzie miał dostęp do internetu

Technologie
Za 4 lata każdy Polak będzie miał dostęp do internetu
pixabay/FirmBee/CC0 Public Domain

Do 2020 roku wszyscy Polacy będą mogli podłączyć swoje urządzenia do sieci internetowej - wynika z prognozy McKinsey Global Institute. Według badania Gemius w zeszłym roku dostęp do internetu deklarowało 70 proc. mieszkańców kraju.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 25 mln internautów. Większy odsetek użytkowników jest w polskim biznesie, gdzie do internetu podłączonych jest blisko 93 proc. firm. Takie dane opublikowała firma analityczna Deloitte. Niemal wszystkie z nich korzystały z łączy szerokopasmowych.

 

Jeszcze w 2004 roku z łącz szerokopasmowych korzystało zaledwie 28 proc. polskich firm i raptem co czwarty (25 proc.) domowy użytkownik internetu. Jednak według analizy firmy McKinsey Global Institute, która powołuje się na strategię Polskiego Narodowego Planu Szerokopasmowego, do 2020 roku już wszyscy Polacy będą mieli możliwość korzystania z cyfrowych zasobów sieci.

 

Wzrośnie  handel internetowy

 

"Fakt, że każdy Polak w 2020 roku będzie miał dostęp do globalnej sieci, całkowicie przemodeluje optykę firm z sektora e-commerce na sprzedaż internetową. Do tego czasu wartość polskiego rynku e-sprzedaży może przekroczyć próg 62 mld złotych. Jednak aby tak się stało, polskie e-sklepy muszą nadążyć z wdrożeniami technologii, które pozwolą im wycisnąć wszystkie soki z internetyzacji i pozwolą skuteczniej konkurować o klienta w przestrzeni cyfrowej" - podkreśla prezes firmy Dealavo Jakub Kot.

 

Według prognoz firmy eMarketer globalna liczba użytkowników podpiętych do internetu już w tym roku przekroczy próg 3 miliardów osób, natomiast do 2018 roku już co drugi człowiek na ziemi ( z ponad 7 mld) będzie internautą.

 

PAP

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie