USA zawieszają rozmowy z Rosją w sprawie rozejmu w Syrii

Świat
USA zawieszają rozmowy z Rosją w sprawie rozejmu w Syrii
flickr/sboneham

Departament Stanu USA ogłosił w poniedziałek, że zawiesza rozmowy z Rosją mające na celu zakończenie fali przemocy w Syrii, oskarżając stronę rosyjską, że nie wypełniła zobowiązań wynikających z umowy o rozejmie.

- Stany Zjednoczone zawieszają swój udział w dwustronnych kanałach z Rosją ustanowionych w celu kontynuowania wstrzymania działań zbrojnych - oświadczył w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

 

- Cierpliwość wobec Rosji jest na skraju wyczerpania - oświadczył z kolei rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Uznał za tragiczne to, że "nie ma już nic w sprawie Syrii, o czym USA i Rosja mogłyby rozmawiać".

 

Departament Stanu sprecyzował, że mimo wstrzymania rozmów w sprawie rozejmu utrzymane zostaną kanały kontaktowe USA z Rosją w celu unikania sytuacji konfliktowych w Syrii, czyli np. incydentu z udziałem samolotów obu stron.

 

Amerykanie wycofują personel

 

Strona amerykańska postanowiła jednocześnie wycofać swój personel, który miał wejść w skład wspólnego rosyjsko-amerykańskiego ośrodka. Zgodnie z porozumieniem z 9 września miał on być powołany w celu koordynacji działań wojskowych i wywiadowczych.

 

Kruchy rozejm w Syrii uzgodniony 9 września załamał się 22 września pośród wzajemnych oskarżeń obu stron o jego łamanie. W szczególności USA zarzucają Rosji bombardowania rebelianckich dzielnic Aleppo, które stało się obecnie główną sceną syryjskiego konfliktu.

 

Rosja wstrzymuje porozumienie z USA o utylizacji plutonu

 

Wcześniej rosyjskie media poinformowały, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu umowy z USA w sprawie utylizacji plutonu, uzasadniając to posunięcie nieprzyjaznymi działaniami Waszyngtonu wobec Federacji Rosyjskiej.

 

Tekst dekretu opublikowano w poniedziałek na rosyjskim oficjalnym portalu informacji prawnej.

 

Napisano, że obowiązywanie umowy zostaje wstrzymane "w związku z zasadniczą zmianą okoliczności, pojawieniem się zagrożenia dla stabilności strategicznej w następstwie nieprzyjaznych działań Stanów Zjednoczonych wobec Federacji Rosyjskiej". Zaznaczono, że USA nie wypełniają wziętych na siebie zobowiązań w dziedzinie utylizacji plutonu.

 

Ławrow: zawieszenie porozumienia ws. plutonu sygnałem dla USA

 

Zawieszenie przez Rosję porozumienia w sprawie utylizacji plutonu to sygnał dla Waszyngtonu, że mówienie do Rosji z pozycji siły, językiem sankcji i ultimatów nie da żadnego efektu - oświadczył w poniedziałek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

 

Umowa Rosji z USA została podpisana w sierpniu 2000 roku. Określa konkretne metody utylizacji przemysłowej plutonu do celów wojskowych, w ilości nie mniejszej niż 34 tony, przez każdą ze stron. Media rosyjskie oceniają to porozumienie jako jedną z najważniejszych umów zawartych przez Rosję i USA.

 

Zmagazynowany w obu krajach pluton miał być stopniowo przerabiany tak, aby można było go wykorzystać tylko do celów cywilnych, m.in. jako paliwo w reaktorach atomowych.

 

Rosyjskie agencje przypominają, że w kwietniu Putin oznajmił już, że USA w odróżnieniu od Rosji nie spełniają swych zobowiązań dotyczących likwidacji plutonu wykorzystywanego do celów wojskowych. Zauważają, że Rosja stworzyła infrastrukturę niezbędną do utylizacji, a USA - nie.

 

Zdaniem Putina sposób utylizacji, który chcą wykorzystać Amerykanie, pozwala zachować im tzw. potencjał zwrotny, czyli że pluton ten może zostać wykorzystany ponownie do celów wojskowych.

 

W odpowiedzi na to oświadczenie prezydenta Rosji władze USA oznajmiły wówczas, że umowa podpisana w roku 2000 daje stronom możliwość konsultowania metod utylizacji i "nie zawiera obowiązujących terminów", toteż USA nie naruszają zawartych porozumień.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie